KORCOK, Ivan
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. PHOTO: © European Union- EP.

Vyhlásenie MZVEZ k situácii v Bielorusku

V nedeľu 9. augusta 2020 sa v Bielorusku konali prezidentské voľby, od ktorých občania Bieloruska očakávali možnosť slobodne a demokraticky vyjadriť svoj názor.

Slovensko bolo vždy podporovateľom nezávislosti a suverenity Bieloruska a aj z tohto dôvodu pozorne sledovalo aktuálny vývoj v Bielorusku. O to viac nás znepokojil priebeh procesu registrácie kandidátov, znemožnenie viacerých kandidatúr, predvolebná kampaň a samotné prezidentské voľby, ktoré boli sprevádzané výraznými narušeniami medzinárodných štandardov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odsudzuje zadržiavanie bieloruských občanov pokojne prejavujúcich svoj názor ako aj nezávislých novinárov. Osobitne znepokojujúce bolo použitie násilia silových zložiek proti protestujúcim napriek výzvam medzinárodného spoločenstva.

Slovensko odmieta násilie vládnej moci ako odpoveď na legitímne právo občanov uplatniť si svoje základné ľudské práva a slobody, najmä slobodu prejavu a zhromažďovania.

Napriek výrazným obmedzeniam zo strany štátnej moci bieloruská spoločnosť prejavila o voľby nevídaný záujem.

Viac..  Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku sa stretol s predsedom NR SR

Vyzývame bieloruskú vládu, aby upustila od násilia a okamžite prepustila osoby uväznené na základe ich politického presvedčenia ako aj novinárov zadržaných pri výkone svojho povolania.

Zároveň vyzývame na rešpektovanie práv a slobôd občanov Bieloruska a realizáciu konkrétnych krokov smerujúcich k posilneniu demokratických princípov, ktoré sa stanú pevným základom prosperity, nezávislosti a suverenity bieloruského národa.

Správa je publikovaná v originálnom znení, bez redakčných úprav.

O dac

Odporúčame pozrieť

benova

M. Beňová: Výzvy na posilňovanie demokratizácie európskych volieb sú falošné

Plénum Európskeho parlamentu sa zaoberalo návrhom na posilnenie európskeho rozmeru organizácie eurovolieb v júni budúceho …

Consent choices