Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Lesná škôlka pod Tatrami je jediná svojho druhu na Slovensku. Vznikla za pomoci Bruselu

Lesná škôlka v Mlynici je zariadením lesnej pedagogiky. Na Slovensku ide o ojedinelý projekt, ktorý je zaradený v sieti škôl so štátnym pedagogickým programom Ministerstva školstva. Najdlhšie trvala projektová príprava, samotná stavba bola zrealizovaná za jeden rok. Jednotlivé budovy škôlky boli postavené a vybudované z prírodných materiálov, ako napríklad drevo a hlina. Cieľom bolo zabezpečiť, aby stavba zanechala čo najnižšiu stopu tzv. šedej energie. Najväčším rozdielom medzi výučbou v klasickom školskom zariadení a v lesnej škôlke je v práci s deťmi. Materská škôlka v lese totiž ponúka veľa možností pre pedagógov a deti na rozdiel od klasického zariadenia. Pobyt detí priamo v prírode počas každého ročného obdobia zaručuje ich dostatočný kontakt s prírodou.

Škôlku v súčasnosti navštevujú deti zo širokého okolia, počas letných prázdnin sú navyše k dispozícii tzv. denné tábory s prvkami lesnej pedagogiky. Predchodcom škôlky bolo totiž zariadenie práve so spomínanými prvkami lesnej pedagogiky v Krásnych sadoch, ktoré sú súčasťou rozľahlého areálu, v ktorom je plánovaná výstavba rodinných domov s veľkými pozemkami určenými na pestovanie. V každom zo súčasných moderných objektoch sa nachádza výučbová miestnosť so špecifickým zameraním, napríklad na vesmír, hudbu, alebo matematiku. Nechýba ani pohybová príprava a technické zameranie. Objekty sa navyše využívajú na výučbu nielen detí v škôlke, ale aj pre dôchodcov a pre ľudí so zníženou možnosťou pohybu. Jedinečný stavebný projekt sa nachádza päť kilometrov od mesta Poprad.

Viac..  R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices