KORCOK, Ivan
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. PHOTO: © European Union- EP.

Korčok: Voľby v Bielorusku neboli férové, európski ministri zvažujú cielené sankcie

Prezidentské voľby v Bielorusku neboli férové, demokratické a ich výsledky sfalšovali. Počas brífingu to v piatok uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) s tým, že to veľmi jednoznačne zaznelo počas mimoriadneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí Európskej únie (EÚ), ktoré ešte trvá.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň upozornil, že brutálne zásahy voči politickým oponentom, občanom a všetkým, ktorí „chceli vyjadriť akýkoľvek alternatívny politický názor“„úplne neakceptovateľné“.

Korčok vysvetlil, že sa s európskymi rezortnými kolegami bavili o výzve, aby bieloruský režim zastavil násilie voči občanom, ktorí stále protestujú v uliciach, a okamžite prepustil všetkých, ktorých po nedeľňajších voľbách v Bielorusku zadržali.

Ďalej diskutovali o otvorených komunikačných kanáloch s vládnucim režimom v Bielorusku. Šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že podľa neho by sa však dialóg s bieloruským vedením mal týkať jedinej témy, a to nových a demokratických volieb. „Nič iné nemôže byť predmetom takejto debaty, práve preto, lebo tie voľby neboli férové,“ uviedol politik.

Podľa Korčoka sa už buduje politický konsenzus o okamžitom navrhnutí presne cielených sankcií. Tie by sa mali týkať osôb zodpovedných za manipuláciu volieb a brutálne zásahy po voľbách. „Nemôžeme už zostať len pri politických apeloch,“ skonštatoval minister. Možný termín uvalenia sankcií ale zatiaľ neposkytol.

Minister zahraničných vecí tiež pripomenul, že je dôležité udržať dialóg a investovať do občianskej spoločnosti v Bielorusku, pretože slobodná občianska spoločnosť je „záruka v každej demokracii“. Ako uviedol, počas rady komunikoval aj s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom, s ktorým sa chystajú od pondelka okrem iného pozrieť aj na štipendiá pre bieloruských študentov. Mnohých bieloruských študentov pre angažovanosť pri mobilizácii občianskej spoločnosti pred voľbami vyhodili zo školy a slovenské ministerstvá zahraničia a školstva prostredníctvom štipendií chcú aspoň niektorým z nich pomôcť dokončiť svoje štúdium.

Viac..  Európski politici privítali odporúčanie EK o Ukrajine a Moldavsku, Zelenskyj netají nadšenie

Šéf rezortu diplomacie počas brífingu tiež zdôraznil, že odmietajú tvrdenia o tom, že za udalosťami v Bielorusku sú vplyvy zo zahraničia. „Toto, čo vidíme na uliciach v Bielorusku nie je nič iné ako snaha Bielorusov slobodne voliť. Nikto im z vonku nehovorí, koho majú voliť,“ uviedol Korčok a dodal, že je potrebné podporiť tamojších občanov, aby mali možnosť slobodnej voľby.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obhájil v prezidentských voľbách mandát a nastupuje tak do svojho šiesteho funkčného obdobia. Ústredná volebná komisia oznámila, že po zrátaní všetkých hlasovacích lístkov si politik, ktorý je na čele krajiny 26 rokov, pripísal 80,23 percenta hlasov. Protesty sa v Bielorusku konajú už od vyhlásenia prvotných výsledkov. Počas demonštrácií sprevádzaných násilnými stretmi polícia zatkla tisícky ľudí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

benova

M. Beňová: Výzvy na posilňovanie demokratizácie európskych volieb sú falošné

Plénum Európskeho parlamentu sa zaoberalo návrhom na posilnenie európskeho rozmeru organizácie eurovolieb v júni budúceho …

Consent choices