BRATISLAVA / Ústredný krízový štáb po niekoľkohodinovom rokovaní rozhodol o nových opatreniach v súvislosti s aktuálnou situáciou koronavírusu. Zmenila sa aj mapa rizikových a menej rizikových krajín pre Slovensko. Nové opatrenia budú platné od 1. septembra 2020.
„Máme tu druhú vlnu prípadov, druhá vlna nám rastie nielen na Slovensku ale aj v Európe…Počty hospitalizovaných prípadov nám rastú,“ vyjadril sa na úvod minister zdravotníctva Marek Krajčí. Henrieta Hudečková, hlavná odborníčka pre epidemiológiu a vedúca Ústavu verejného zdravotníctva sa vyjadrila, že epidemický výskyt nie je na celom Slovensku rovnaký. Hranica ale prekročila top chorobnosť, akú sme mali zaznamenanú v apríli. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť je vo veku 25, 35 až 44 rokov. Až 30% pacientov, ktorí majú 60+ rokov sa dostávajú do nemocníc.
COVID semafor krajín:
Zoznam menej rizikových „zelených“ krajín: Island, Faerské ostrovy, Nórsko, Fínsko, Spojené Kráľovstvo, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Nemecko, Dánsko, Česko, Švajčiarsko, Taliansko, Slovinsko, Maďarsko, Grécko, Cyprus.
Grécko nateraz, zatiaľ, zostáva v kategórii menej rizikových krajín. Pre zhoršujúci sa stav ale je kandidátom na vypadnutie zo zoznamu „zelených krajín“. Hodnotenie stavu v krajinách by malo byť opäť už o týždeň, keď sa opäť zídu odborníci.
Bezpečné krajiny mimo EÚ: Austrália, Japonsko, Južná Kórea, Nový Zéland, Čína (v prípade reciprocity)
Zoznam rizikových krajín: Španielsko, Chorvátsko, Belgicko, Holandsko, Francúzsko, Portugalsko, Švédsko, Rusko, Bielorusko, Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko, Srbsko, Moldavsko, Chorvátsko, Malta, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Albánsko, Severné Macedónsko, Turecko.
Minister Krajčí odporúča, aby sa Slováci z týchto krajín vrátili do 1. septembra 2020. Ak to nestihnú, pôjdu do karantény. Karanténu od 1. septembra skrátili na 10 dní zo 14, testovať sa bude až po 5. dňoch. Ak sa u navrátilcov do 10 dní nezabezpečí testovanie a nebudú mať žiadne príznaky, karanténa sa ukončí. Minister Krajčí túto „novinku“ odôvodnil tak, že to týmto spôsobom funguje aj v iných krajinách. V prípade E-Karantény sa navrátilci obávať nemusia, opätovne zavedená, zatiaľ, nebude.
V prípade návratu zamestnanca z rizikovej krajiny je potrebné, aby ho zamestnávateľ skontroloval. Zamestnanec sa musí preukázať negatívnym RT-PCR testom, absolvovať domácu izoláciu.
Nové opatrenia:
Podľa slov hlavného hygienika Jána Mikasa budú odborníci zasadať pravdepodobne každý týždeň, a každý týždeň budú prehodnocovať situáciu v krajinách, nielen na Slovensku. Rizikové regióny na Slovensku podľa slovenského semafora sú: Bratislava a okolie, Trenčiansky kraj a Rožňava.
Podľa konzília odborníkov sú akcie, ktoré radia medzi najrizikovejšie pri šírení nákazy koronavírusu:
- bary, nočné kluby, diskotéky
- stretnutia v kostoloch
- rodinné oslavy
- festivaly
- športové podujatia
- konferencie
- ubytovne
- domovy sociálnych služieb
- nocľahárne pre ľudí bez domova
Preventívno-bezpečnostné opatrenia Polície SR (kontrola rúšok napr.):
- Kultúrno-športové podujatia (29.8. – 30.8.)
- Nákupné a obchodné centrá (29.8. – 30.8.)
- Obchodné prevádzky (29.8. – 30.8.)
- Vlakové a autobusové stanice (1.9. – 2.9.)
- Nemocnice
- Cudzinci u zamestnávateľov ( cudzinecká polícia v súčinnosti s inšpektorátom práce)
Od 1. septembra sa zavádzajú nové opatrenia:
- zákaz hromadných akcií, športových podujatí nad 1000 ľudí
- zákaz interiérových podujatí nad 500 ľudí
- obmedzenie návštevnosti aquaparkov
Na margo konania sa hromadných podujatí minister Krajčí povedal, že tu aj v exteriéri sú ľudia povinní nosiť rúška. „Je veľmi dôležité, aby nosenie rúšok ostalo našou prioritou v boji proti koronavírusu.“
Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk