Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union-EP.

Vyhlásenie Ivana Štefanca: Ľubomír Vážny musí za svoju činnosť niesť zodpovednosť

Europoslanec Ivan Štefanec ( KDH) víta odvolanie Ľubomíra Vážneho z postu generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne. Podľa neho mal však odísť už oveľa skôr a zároveň musí niesť zodpovednosť za kauzy, ktoré vznikli v čase, kedy pôsobil na čele rezortu dopravy.

„Opakovane sme vyzývali vládu, aby pána Vážneho z postu riaditeľa Sociálnej poisťovne bezodkladne odvolala. Nebol žiaden dôvod čakať tak dlho. Ľubomír Vážny stelesňuje korupciu a klientelizmus, ktoré na Slovensku prekvitali za čias vlád Smeru a jeho spojencov. Spolu s kolegom Pavlom Zajacom sme podali aj trestné oznámenie za kauzu Mýtny tender, kvôli ktorému prichádza Slovensko o desiatky miliónov eur. NKÚ potvrdil v tomto prípade všetky naše tvrdenia.Tento a ďalšie prípady sú zodpovednosťou pána Vážneho a preto by mala byť jeho činnosť čo najskôr prešetrená príslušnými orgánmi,“ uvádza Ivan Štefanec.

Odvolanie Vážneho z čela Sociálnej poisťovne je podľa Fica protizákonné

Za nezákonné, nedôstojné a neúctivé považuje predseda strany Smer-SD Robert Fico odvolanie Ľubomíra Vážneho z funkcie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne. Ako uviedol na tlačovej besede, voči práci Vážneho nemala súčasná vláda doteraz žiadne námietky. „Nikto mu doteraz nepovedal, že porušil zákon,“ povedal Fico. Vážny podľa neho v stredu o 09:00 doručil vláde 80-stranový materiál, ktorým vyvracia dôvody na jeho odvolanie, a už o 10:00 ho vláda odvolávala z funkcie. Vážneho pritom podľa Fica ani nezavolali na stredajšie rokovanie vlády. „Je to nechutné politické divadlo, je to politické krágľovanie,“ zdôraznil predseda Smeru. Stredajšie rozhodnutie vlády je podľa Fica napadnuteľné na súde a bude podporovať Vážneho, aby tento krok urobil. Vážny na tlačovej besede potvrdil, že sa obráti na súd a verí, že súd rozhodne v jeho prospech. „Vláda dala argumenty, za ktoré by sa hanbil žiak piatej triedy na základnej škole,“ povedal Vážny, ktorý je poslancom NR SR za stranu Smer-SD.

Vláda v stredu odvolala poslanca NR SR za stranu Smer-SD Ľubomíra Vážneho z funkcie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne. Hlavným dôvodom odvolania Vážneho z postu šéfa poisťovne bolo podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka to, že poisťovňa pod jeho vedením porušovala zákon o finančnej kontrole. Do parlamentu Vážny podľa ministra opakovane posielal návrh budúcoročného rozpočtu poisťovne s podhodnotenými výdavkami v jej správnom fonde. Správny fond poisťovne slúži na financovanie jej prevádzky. „Tieto výdavky boli podhodnotené a potom boli hneď na začiatku roka navyšované, podľa nás je to porušenie zákona,“ povedal minister. Vážnemu tiež vyčíta to, že Sociálna poisťovňa pod jeho vedením nevydávala rozhodnutia o zamietnutí nároku na materské pre otcov, ktorí mali súčasne pracovný pomer. „Poslala iba oznámenie a títo žiadatelia sa museli súdiť oveľa ťažším spôsobom, lebo nemali rozhodnutie,“ dodal. Podľa ministra tým Sociálna poisťovňa porušovala zákon.

Viac..  Ivan Štefanec: Boj za slobodu neskončil

Novým generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne sa stane od štvrtka 10. septembra Juraj Káčer. Od roku 2018 ako člen rady Evironmentálneho fondu pod Ministerstvom životného prostredia SR a súčasne ako viceprimátor Bratislavy pre šport, školstvo, komunikáciu s BSK a bezpečnosť. Je tiež poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave, poslancom Dúbravky a poslancom Bratislavského samosprávneho kraja. „Očakávam od neho, že zo Sociálnej poisťovne do dvoch rokov urobí modernú inštitúciu,“ povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Podľa ministra nebolo šťastné, že za posledných 15 rokov viedli 13 rokov poisťovňu ľudia v dôchodkovom veku. Sociálna poisťovňa by mala byť podľa Krajniaka viac proklientsky orientovaná.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Deti musia byť pred nebezpečnými hračkami dostatočne chránené

Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa pripravuje návrh správy týkajúci sa nariadenia …

Consent choices