zdroj: FB Ivan Korčok

Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

Podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka ešte nevieme, či bude do tímu vyšetrujúceho zabitie Jozefa Chovanca zapojený aj slovenský expert. Dnes o tom informoval po stretnutí s europoslancami.

Korčok sa na poludnie stretol s europoslancami Miriam Lexmann (KDH/EPP), Michalom Šimečkom (PS/Renew), Ivanom Štefancom (KDH/EPP), Vladimírom Bilčíkom (Spolu/EPP) a s Luciou Ďuriš Nicholsonovou (SaS/ECR). Šéf rezortu tiež zdôraznil, že ide o bezprecedentný prípad, a preto mu rezort venuje mimoriadnu pozornosť, čo ocenili aj europoslanci.

Slovensko požaduje, aby sa súčasťou vyšetrovacieho tímu stal aj slovenský expert, tento návrh predostrela prezidentka Zuzana Čaputová po dohode s rodinou zosnulého.

„O tom, či tam zaradený bude, rozhodne vyšetrovací sudca, pretože také sú postupy orgánov v danej krajine,“ informuje Korčok.Podľa neho by slovenský expert mohol pochádzať napríklad z prostredia forenznej kriminalistiky alebo patológie.

Korčok si myslí, že prípad vzbudil veľkú pozornosť aj v zahraničí, a preto ho berú dostatočne vážne. však to, či sa stane aj predmetom zasadnutia EP, je podľa neho už na europoslancoch.

Podľa europoslankyne Nicholsonovej je dôležité, aby sa prípad Chovanca stal predmetom zasadnutia europarlamentu. Zdôvodňuje to tým, že v prípade zabitého Afroameričana Georgea Floyda prijal europarlament „dokonca“ rezolúciu odsudzujúcu násilie.

Viac..  Ivan Štefanec: Taiwan je strategickým spojencom západného sveta

So Štefancom sa Miriam Lexmann zhodla, že je dôležité, aby boli vypočutí aj priami svedkovia zásahu voči Chovancovi, čo doteraz nenastalo. Upozornili, že vyšetrovanie už trvá viac ako dva roky.

Europoslanec Šimečka povedal, že iniciuje vypočutie súčasnej riaditeľky Europolu, ktorá bola vtej dobe najvyššou predstaviteľkou belgickej polície. „Cheme sa jej pýtať, čo vo svojej pozícii robí preto, aby sa takáto situácia neopakovala,“ povedal.

Vladimír Bilčík informoval, že je členom monitorovacej skupiny EP, ktorá chce riešiť aj policajné násilie páchané na občanoch Európskej únie.

O Marco Németh

Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom osemročného gymnázia a Milestone Institute v Budapešti. Marco je autorom knihy Európa v Kocke, ktorá zjednodušene vysvetľuje fungovanie Únie, a zachytáva náš život v nej. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie.

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Digitálne produkty budú bezpečnejšie

Európsky parlament chce presadiť nový zákon o kybernetickej odolnosti. Mohlo by sa tak stať začiatkom …

Consent choices