emisie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Minister Budaj bojuje proti zatajovaniu informácií v jadrovej energetike

Minister životného prostredia Ján Budaj upozornil, že minulá vláda zmenou zákona o mierovom užívaní jadrovej energie porušila právo verejnosti na informácie. Žiada preto návrat k predchádzajúcemu zneniu zákona.

„Verejnosť žiada v jadrovej energetike vysokú mieru otvorenosti. Bývalá vláda však vykročila presne opačným smerom,“ povedal dnes minister Budaj na tlačovej konferencii. Ako dodal, niektoré informácie sú utajené aj pred štátnymi orgánmi, čo je neprijateľné. Túto skutočnosť si všimli aj v Európskej únii, keďže Monitorovací výbor rady ministrov upozornil Slovensko, že sme začali porušovať Aarhuský dohovor. Ten sa zameriava na prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovacom procese a prístup k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia.

Minister Budaj sa preto obrátil na Úrad jadrového dozoru SR s iniciatívou, aby žiadal zvýšenie informovanosti. Zdôraznil: “Pokiaľ nebude konať, s novelou zákona príde ministerstvo životného prostredia. Občania volili v roku 2020 otvorené vládnutie a ja urobím všetko preto, aby už u nás neboli utajené žiadne informácie, ktoré sa týkajú životného prostredia.“  Minister Budaj zároveň pozýva na stretnutie riaditeľa Jadrovej a vyraďovacie spoločnosti, a. s. (JAVYS), s ktorým sa chce zhovárať o spaľovaní zahraničného rádioaktívneho odpadu v Jaslovských Bohuniciach.

Viac..  Švajčiarsky parlament zamietol rozhodnutie európskeho súdu o klíme

O mam

Odporúčame pozrieť

hajsel

Robert Hajšel: Slovensko musí bojovať za jadrovú energiu, vyrábame z nej viac ako polovicu elektriny

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Jadro a …

Consent choices