Veronika Remišová zdroj: FB Veronika Remišová

Vicepremiérka Veronika Remišová prijala zástupcov klimatických iniciatív, chce hájiť pozíciu zodpovedného prístupu

Veronika Remišová v piatok prijala predstaviteľov Slovenskej klimatickej iniciatívy a ďalších zelených organizácií. Vicepremiérka na stretnutí uistila, že ochrana klíma patrí medzi priority rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. A pri vyžívaní zdrojov z Plánu obnovy a nového Operačného programu Slovensko bude rezort investícií hájiť pozície zodpovedného prístupu k budúcim generáciám, aby sme našim deťom zanechali zelenšiu a zdravšiu krajinu.

 „Som presvedčená, že zmenu klímy nemožno bagatelizovať a už vôbec nie popierať. To, že sme malá krajina ešte neznamená, že nesieme menšiu zodpovednosť,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová. Povedala, že pre Slovensko sú zelené ciele aj významným zdrojom rozvoja. Zároveň uviedla, že strana Za ľudí  chce byť aj hlasom ochrany životného prostredia. Podľa slov Veroniky Remišovej už dávno neplatí, že zodpovednosť k životnému prostrediu predstavuje brzdu ekonomickému rastu.

„Práve naopak. Investície do zvyšovania energetickej úspornosti, do obnoviteľných zdrojov, do recyklačných zariadení, neznižujú len emisie skleníkových plynov. Zároveň vytvárajú pracovné príležitosti v regiónoch a predstavujú významný priestor pre inovácie. Teda aj nové podnikateľské príležitosti,“  podotkla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Ako príklad uviedla tisíce pracovných miest v stavebníctve, ktoré sú naviazané na obnovy a zatepľovanie budov.

Viac..  Slovensko v rámci EÚ dosiahlo jeden z najväčších poklesov emisií od roku 1990

Podľa vicepremiérky zároveň netreba zabúdať ani na dodatočné náklady. „Ročne na Slovensku predčasne zomrie päť tisíc ľudí v dôsledku znečisteného ovzdušia. O päť tisíc ľudí viac ako by bolo správne. Pričom liečba chorôb spojených so znečistením ovzduším predstavuje obrovské náklady na zdravotníctvo. Omnoho efektívnejšie je investovať do ekologického vykurovania, do ekologickej dopravy, … prečistiť vzduch na Slovensku a predísť chorobám,“ doplnila vicepremiérka. Podľa dostupných informácií až 70 % tuhých znečisťujúcich látok v ovzduší spôsobuje nesprávne vykurovanie v domácnostiach.

Na záver vicepremiérka ocenila všetkých aktivistov, ktorí sa úprimne venujú poukazovaniu na problematiku zmeny klímy. Podľa jej slov, práve iniciatíva tretieho sektora a dobrovoľníkov má obrovský význam. Neustálym pripomínaním klimatickej zmeny pomáhajú presvedčiť verejnosť aj politikov, že riešenia nemožno ďalej odkladať.

O mam

Odporúčame pozrieť

Slovensko

Slovensko obdržalo už tretiu platbu z plánu obnovy za splnenie ďalších opatrení

Slovensko dnes za splnenie ďalších opatrení z plánu obnovy obdržalo už tretiu platbu, a to …

Consent choices