simecka
Michal Šimečka, europoslanec /RE/. PHOTO: European Union.

Europarlament schválil „Šimečkovu správu“, Orbán je pod tlakom

Európsky parlament (EP) veľkou väčšinou schválil tzv. „Šimečkovu správu“ o ochrane právneho štátu v Európskej únii, pričom 521 poslancov hlasovalo za a 152 proti. Autorom návrhu je europoslanec Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).

Parlament v správe navrhuje zaviesť nástroj na objektívne a pravidelné hodnotenie stavu demokracie a právneho štátu vo všetkých členských krajinách EÚ. Počíta v nej aj s možnosťou odobratia kontroly nad rozdeľovaním európskych peňazí pre tie štáty, ktoré by v hodnotení neobstáli, lebo systematicky pošliapavajú princípy právneho štátu a demokracie.

Proti návrhu sa dlhodobo vyhraňujú najmä Poľsko a Maďarsko, ktoré sú najviac kritizované za zasahovanie do nezávislosti súdnictva či klientelizmus. „Európska únia musí nájsť odvahu brániť vlastné demokratické hodnoty, ako aj strážiť spoločný rozpočet. Inak hrozí, že aj peniaze slovenských daňových poplatníkov zneužijú skorumpované vlády alebo skončia u oligarchov blízkych napríklad Viktorovi Orbánovi. Verím, že návrh pri rokovaniach podporí aj slovenská vláda, ktorá vznikla na étose boja proti korupcii,“ zdôraznil Šimečka.

Viac..  Von der Leyenová hovorí o víťazstve, EPP chce mať predsedu eurokomisie

Šimečka považuje schválenie správy väčšinou v EP za dobrú správu pre obraz Slovenska v Európe. „Nie je pravda, že novšie členské štáty nedokážu ovplyvniť zásadné otázky budúcnosti Európskej únie. Dokazuje to napokon aj dnešné hlasovanie, v ktorom za môj návrh hlasovali všetky hlavné politické strany od španielskych ľavičiarov až po nemeckých konzervatívcov,“ dodal europoslanec.

O mam

Odporúčame pozrieť

simecka

Michal Šimečka: Európska únia vie v krízových časoch zabrať, zlyháva skôr v ochrane právneho štátu

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices