KORCOK, Ivan
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. PHOTO: © European Union- EP.

Minister Ivan Korčok rokoval s novým poľským rezortným partnerom

Bilaterálna agenda, regionálna spolupráca, prekonávanie následkov pandémie koronavírusu, ako aj vzťahy EÚ s jej východnými susedmi boli predmetom videokonferencie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivana Korčoka s ministrom zahraničných vecí Poľskej republiky Zbigniewom Rauom v pondelok 26. októbra 2020.

Poľsko je po Česku a Nemecku našim tretím najdôležitejším obchodným partnerom. Medzi aktuálne priority vzájomnej spolupráce patrí cezhraničná spolupráca, rozvoj infraštruktúrnych prepojení a sektorová hospodárska spolupráca,“ konštatoval minister I. Korčok.

Ministri sa zhodli, že pretrvávajúca pandémia a jej dopady na každodenný život predstavujú výzvu, zároveň však aj príležitosť. „V týchto ťažkých časoch musíme prevziať nielen osobnú zodpovednosť, ale preukázať aj celospoločenskú solidaritu,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Cezhraničná koordinácia prebieha aj prostredníctvom regionálnej skupiny V4, ktorej v súčasnosti Poľsko predsedá. Partneri ocenili nedávne zriadenie digitálnej vyšehradskej platformy pre výmenu operatívnych informácií týkajúcich sa epidemiologického vývoja. Jedným z konkrétnych prejavov solidarity je aj program Medzinárodného vyšehradského fondu zameraný na zdravotnú a sociálnu podporu zraniteľných skupín v krajinách Východného partnerstva.

Viac..  EK posúdila žiadosť Slovenska o vyplatenie 662 miliónov eur v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

Ministri sa vo videorozhovore venovali aj aktuálnej situácii v Bielorusku, perspektívam vývoja Iniciatívy troch morí (3SI), ako aj ďalším zahraničnopolitickým otázkam.

Poľský minister Zbigniew Rau bol do funkcie menovaný 26. augusta 2020. Dnešný rozhovor bol prvým dvojstranným rokovaním oboch ministrov.

O mam

Odporúčame pozrieť

polnohospodarstvo

Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

Poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus v pondelok vyzval Európsku Úniu, aby hľadala riešenia na ochranu …

Consent choices