korcok
Ivan KORCOK, Slovak Minister of Foreign and European Affairs. PHOTO: © European Union 2020 - Source: EP

Minister Ivan Korčok vystúpil na 130. zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok vystúpil dnes (4. novembra 2020) prostredníctvom videokonferencie na 130. zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy organizovanom v Aténach gréckym predsedníctvom.

Súčasná pandemická situácia poznačila aj organizáciu pravidelného zasadnutia vrcholného orgánu najstaršej paneurópskej politickej organizácie – Rady Európy. Ústrednou témou zasadnutia bolo „Účinné reagovanie na krízu verejného zdravia pri plnom rešpektovaní ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu.“

Šéf slovenskej diplomacie na podujatí vyzdvihol dôležitosť spoločného úsilia pri zvládaní aktuálnych výziev. „Odpoveďou na súčasné aj budúce krízy je spolupráca a multilaterálne riešenia. Je v záujme Slovenska, aby sme mali fungujúce medzinárodné inštitúcie, v rámci ktorých má svoje pevné miesto aj Rada Európy,“ uviedol minister Ivan Korčok.

Dnešný deň si zároveň pripomíname 70. výročie prijatia Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd na pôde Rady Európy (1950). Išlo o vôbec prvý záväzný medzinárodnoprávny dokument ochraňujúci široký okruh občianskych a politických práv, ktorý sa stal základným pilierom európskej ľudskoprávnej architektúry.

Viac..  Týždeň v EP: Boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí v online prostredí či zabránenie znečisťovaniu morí

„Aj po siedmich dekádach má Európsky dohovor o ľudských právach svoje nezastupiteľné postavenie. Spolu s Európskym súdom pre ľudské práva prispieva k dodržiavaniu, ochrane a rozvoju ľudských práv v Európe,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.

O mam

Odporúčame pozrieť

Európska centrálna banka

ECB sleduje krízu na Blízkom východe, dôsledky je ťažké odhadnúť

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) pozorne sledujú krízu na Blízkom východe, zatiaľ je však priskoro …

Consent choices