koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

M. Klus: Nepopulárne rozhodnutia môžu priniesť viac slobody už v nasledujúcom období

„Pandémia ochorenia COVID-19 je výzvou aj príležitosťou. Máme šancu ukázať vzájomnú solidaritu a vyliečiť staré rany našich ekonomík. Slovensko v boji s koronavírusom podporuje koordinovaný postup a zdieľanie skúsenosti v rámci Európskej únie. Žiadna krajina tento zápas nevyhrá sama, preto musíme spojiť svoje sily. Slovensko je pripravené podeliť sa s partnermi v EÚ o skúsenosti z celoplošného testovania obyvateľov,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus v stredu, 11. novembra 2020, počas online rokovania s predstaviteľmi Európskeho dvora audítorov.

Nezávislá inštitúcia so sídlom v Luxemburgu dohliada na to, či sa verejné finančné prostriedky EÚ využívajú zodpovedne, efektívne a transparentne. Štátny tajomník M. Klus bol prvým predstaviteľom exekutívy členského štátu EÚ, ktorého si zástupcovia jedného z kolégií Dvora audítorov vybrali na tento formát diskusie. Zamerali sa najmä na skúsenosti Slovenska v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19. „Máme za sebou viacero kôl plošného testovania obyvateľstva antigénovými testami, a to v najviac postihnutých regiónoch aj v rámci celého územia. Do operácie ‚Spoločná zodpovednosť‘, ktorú koordinovali Ozbrojené sily SR, sa zapojili samosprávy, zdravotníci, hasiči, policajti aj dobrovoľníci. Celkovo v tímoch pracovalo vyše 50-tisíc ľudí,“ priblížil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus situáciu partnerom.

Dodal, že práve plošné testovanie umožnilo detailnejšie zmapovať epidemiologickú situáciu na Slovensku, identifikovať tzv. skryté ohniská nákazy a lepšie zacieliť pripravované opatrenia. Naopak, negatívnym sprievodným javom slovenského boja s koronavírusom je šírenie dezinformácií, ale aj nenávistných príspevkov, ktoré zasahujú každú oblasť nášho života, vrátane verejného zdravia. „Ak chceme úspešne čeliť falošným a nenávistným správam, resp. nebezpečným klamstvám na internete, potrebujeme postupovať spoločne. Efektívna komunikácia s občanmi musí byť dôležitou súčasťou našich stratégií testovania aj očkovania. Fenomén dezinformačných kampaní je obzvlášť v krajinách strednej Európy stále veľkým problémom,“ vyhlásil M. Klus.

Viac..  SR bude mať vo frakcii EPP iba jednu europoslankyňu, je ňou Miriam Lexmann

S partnermi diskutoval aj o ekonomických dopadoch pandémie ochorenia COVID-19, pričom nevynechal ani slovenský pohľad na budúci rozpočet EÚ na roky 2021 – 2027, vrátane plánu obnovy, či vzťahy s inými dôležitými hráčmi globálnej ekonomiky. V závere online rokovania štátny tajomník MZVEZ SR vyjadril nádej, že už čoskoro bude možné podobné diskusie s predstaviteľmi Európskeho dvora audítorov realizovať aj osobne v Luxemburgu, respektíve na Slovensku.

O mam

Odporúčame pozrieť

Von der Leyenová: Pandémia koronavírusu už nie je hrozbou, EÚ navždy zmenila

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová privítala oznámenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že …

Consent choices