
Ako sa vyjadrila predsedníčka komisie, tento krok je legálne možný, no pristúpila by k nemu, len keby existovala životaschopná alternatíva s podporou v Parlamente. Po plenárnom hlasovaní je jasné, že to tak nie je. Preto je nevyhnutné, aby Komisia v rokovaniach s Radou a Parlamentom trvala na zapracovaní zásadných opatrení do reformy, aby táto bola v súlade s Green Dealom.
Konečne Komisia verejne predstavila, ktoré opatrenia považuje za kľúčové. Musím povedať, že ma potešili, pretože sú to presne tie, ktorých odignorovanie a ohýbanie zo strany Parlamentu spravilo z reformy deformu.





To že Komisia musí trvať na týchto princípoch veľmi dobre ilustruje akým smerom sa vybrala reforma SPP v parlamentom návrhu, či pozícii Rady. Zdá sa ale, že rokovania sú naozaj plamenné. Aj keď predsedníčka Komisie vylúčila, že by stiahla komisný návrh, hneď po prvom rokovaní trialógu, podpredseda komisie Frans Timmermans, konštatoval, že ak nebudú rokovania pokračovať konštruktívne, komisia svoj návrh stiahne.
Zinkasoval za to samozrejme obrovskú kritiku zo strany parlamentného výboru AGRI aj nemeckej ministerky pôdohospodárstva. No je zaujímavé, že na jeho stranu sa postavilo 11 (zo 16) ministrov poľnohospodárstva a životného prostredia spolkových republík Nemecka. Zdá sa že odmietavý postoj nemeckého predsedníctva nemá doma podporu. Bude to ešte zaujímavé.
Každopádne, veľmi držím Komisii palce, zachovanie týchto princípov je kľúčové, ak máme zachovať integritu Green Dealu a ambície na ochranu klímy a biodiverzity nemajú byť len planým greenwashingom.