Začiatok tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu bude venovaný aj otázkam ohľadom fungovania schengenského priestoru a príslušným opatreniam zavádzaným v súvislosti s pandémiou vírusu COVID-19.
Jednotný trh reprezentovaný voľným pohybom osôb, tovarov, kapitálu a služieb sa stal jedným zo základných kameňov fungovania Európskej únie. „Pandémia koronavírusu so sebou priniesla zavádzanie obmedzení na hraniciach nielen pre príslušníkov z krajín mimo Únie, ale aj pre občanov z jednotlivých členských štátov,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. K podobnej situácii z hľadiska dĺžky jej trvania a dopadov pritom od vzniku schengenského systému neprišlo.
Napriek opakovaným výzvam zo strany Európskej komisie, chýba pri zavádzaní opatrení medzi členskými krajinami potrebná koordinácia. „Oblasti najviac zasiahnuté pandémiou pritom často nekolidujú so štátnymi hranicami a v mnohých prípadoch ich prekračujú. Posilnenie vzájomnej spolupráce by preto bolo aj z tohto hľadiska užitočné,“ zdôraznila europoslankyňa.
Plnohodnotné fungovanie schengenského priestoru za dodržania odporúčaných proti pandemických opatrení, je nepochybne v záujme jednotlivých krajín. „Práve spoločná európska odpoveď na pandémiu, vzájomná koordinácia a solidarita sa aj doposiaľ ukázali ako správny recept na vyrovnávanie sa so súčasnou neľahkou situáciou,“ uzavrela Monika Beňová.