Tehotná žena, stockshot. PHOTO: © European Union 2020 - Source: EP

Faktický zákaz umelého prerušenia tehotenstva v Poľsku ohrozuje životy žien, tvrdia poslanci

Európsky parlament vo štvrtok odsúdil ďalšie obmedzenie práva na umelé prerušenie tehotenstva v Poľsku ako krok späť pre sexuálne a reprodukčné práva žien, ktoré má EÚ povinnosť chrániť.

Poslanci v nelegislatívnom uznesení schválenom pomerom hlasov 455 (za): 145 (proti): 71 (zdržalo sa hlasovania) zdôraznili, že nedávny judikát poľského Ústavného tribunálu o ďalšom obmedzení práva na umelé prerušenie tehotenstva ohrozuje zdravie a životy žien. Poľský ústavný súd 22. októbra rozhodol, že ustanovenia poľského zákona z roku 1993 umožňujúce umelé prerušenia tehotenstva v prípadoch závažného a nezvratného poškodenia plodu sú protiústavné.

Poslanci pripomínajú, že väčšina legálnych umelých prerušení tehotenstva sa v Poľsku vykonáva práve z dôvodu závažného a nezvratného poškodenia plodu – v roku 2019 išlo až o 96% interrupčných zákrokov (1074 z 1110). Najnovší zákaz povedie podľa nich k nárastu nezákonných, nebezpečných, tajných a život ohrozujúcich potratov.

Uznesenie tiež konštatuje, že rozhodnutie vydali sudcovia, ktorí boli zvolení koalíciou pod vedením strany Právo a spravodlivosť (PiS) a ktorí sú úplne závislí od jej politikov.

Práva žien sú základnými ľudskými právami

Parlament v súlade s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) zdôraznil, že obmedzujúce zákony o umelom prerušení tehotenstva predstavujú porušenie ľudských práv žien. Neobmedzený a včasný prístup k službám v oblasti reprodukčného zdravia a rešpektovanie reprodukčnej autonómie a rozhodovania žien majú podľa poslancov rozhodujúci význam pre ochranu ľudských práv žien, ako aj pre rovnosť žien a mužov.

Práva žien sú základné ľudské práva a inštitúcie EÚ, ako aj členské štáty Únie, majú právnu povinnosť dodržiavať a chrániť ich, zdôrazňujú poslanci. Uznesenie si všíma, že čoraz viac poľských zdravotníkov si uplatňuje výhradu svedomia, a to dokonca aj pri žiadosti o predpísanie antikoncepcie či prenatálny skríning. Tisíce poľských žien je tak za cenu ohrozenia svojho zdravia každý rok nútených vycestovať za hranice svojej krajiny, aby získali prístup k tak základnému zdravotnému úkonu, akým je umelé prerušenie tehotenstva, dodáva schválený text.

Viac..  Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

Podpora protestujúcich, kritika násilia

Parlament vyjadril svoju podporu a solidaritu tisícom poľských občanov, najmä poľským ženám a LGBTI+ osobám, ktoré napriek zdravotným rizikám vyšli do ulíc, aby protestovali proti závažným obmedzeniam ich základných práv a slobôd. Uznesenie v tejto súvislosti konštatuje, že rozhodnutie poľského ústavného súdu bolo prijaté v čase platných obmedzení zavedených kvôli pandémii ochorenia COVID-19, čo vážnym spôsobom narušilo riadnu demokratickú diskusiu.

Poslanci tiež dôrazne odsúdili nadmerné a neprimerané použitie sily a násilie voči demonštrantom, ktorého sa dopustili príslušníci štátnych orgánov, ale aj neštátnych subjektov vrátane krajne pravicových nacionalistických skupín.

EÚ musí odvrátiť hrozbu kolapsu právneho štátu v Poľsku

Rozhodnutie poľského ústavného súdu je podľa poslancov ďalším príkladom politického ovládnutia súdnictva a systémového kolapsu právneho štátu v krajine. Parlament preto vyzval Komisiu, aby dôkladne posúdila zloženie Ústavného tribunálu. Protiprávne zloženie poľského ústavného súdu predstavuje podľa poslancov dôvod na napadnutie jeho rozhodnutí, a tým aj jeho schopnosti presadzovať poľskú ústavu. Vzniknutou situáciou, ako aj ďalšími obvineniami z porušovania základných práv v Poľsku, by sa mala zaoberať aj Rada, a to v rámci prebiehajúceho postupu voči poľskej vláde podľa článku 7 ods. 1 Zmluvy o EÚ, dodáva schválený text.

O mam

Odporúčame pozrieť

lietadlo

Komisia aktualizuje zoznam zakázaných leteckých spoločností

Komisia aktualizovala zoznam EÚ pre leteckú bezpečnosť, zoznam leteckých spoločností, ktoré podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy …

Consent choices