Európsky finančný nástroj s označením REACT-EU má slúžiť na riešenie hospodárskych a sociálnych dôsledkov pandémie vírusu COVID-19 v jednotlivých členských štátoch Európskej únie (EÚ). Slovensko má možnosť využiť z tejto iniciatívy takmer 800 miliónov eur.
Spolu s dodatočnými zdrojmi prichádza aj väčšia miera flexibility a predovšetkým najvyššia možná úroveň financovania zo strany EÚ. „Otázkou však je či ich aj napriek tomu dokáže ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie efektívne využiť. Jeho vedenie totiž doposiaľ v súvislosti s európskymi peniazmi ukazuje len veľmi slabé a obmedzené odborné schopnosti,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová.
Finančné prostriedky z REACT-EU majú slúžiť na preklenutie obdobia medzi poskytnutou prvou núdzovou reakciou na koronakrízu a dlhodobým finančným rámcom na obdobie 2021 – 2027, vrátane fondu obnovy EÚ budúcej generácie. „Opäť sa jednoznačne ukazuje kľúčový význam politiky súdržnosti v ekonomicky ťažkých časoch,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu.
Podpora z REACT-EU by mala v prvom rade smerovať do zdravotníctva, sociálnych služieb či rozvoja malého a stredného podnikania. „Týka sa to aj udržania a vytvárania nových pracovných miest, vrátane zamestnávania mladých,“ uzavrela Monika Beňová. Európsky parlament sa bude iniciatívou REACT-EU zaoberať na dnešnom plenárnom zasadnutí.