?Je to dobré z viacerých dôvodov. Nepochybne aj preto, lebo členstvo v OECD je znakom vysokého stupňa rozvinutosti a serióznosti krajiny. Každý príklad pokrivkáva, aj tak si trúfnem tvrdiť, že je to niečo také, ako keď sa reštaurácia stane michelinskou alebo keď dostanete na sociálnu sieť modrú fajočku.
Moja srdcovka bola však v súvislosti s OECD vždy možnosť pracovať s kvalitnými dátami a inšpirovať sa analýzami najlepších praktík, ktoré OECD robí pre jednotlivé sektory a krajiny. Vďaka OECD preto napríklad vieme, ktoré diagnózy liečime na Slovensku v porovnaní s inými krajinami zle, vieme, ako sme na tom so vzdelávaním.
Teší ma, že som mal možnosť k výmene dát s OECD prispieť osobne, keď som ako člen Radičovej vlády umožnil porovnávanie platov našich učiteľov so zahraničnými a zapojenie Slovenska do porovnávania vzdelanostnej úrovne dospelých so zahraničím.
Podľa môjho názoru OECD robí pre svet veľmi dôležitú prácu. Krajiny by jej výsledky mali využívať viac. Nápady na to, ako spravovať štáty a príklady ich dobrého spravovania sú podobne cenné, ako v súkromnom biznise nápady na výrobu auta, žiarovky, mobilu či vakcíny proti Covid-19. Kde by ľudstvo dnes bolo, keby sme nevyužívali najlepšie biznis nápady zo zahraničia a čakali, kým všetko vymyslíme sami?