jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: European Union

Eugen Jurzyca o brexite: Rozum a rešpekt k faktom vyhrali jednu z bitiek nad emóciami a konšpiráciam

„Rozum a rešpekt k faktom vyhrali jednu z bitiek nad emóciami a konšpiráciami. Tentoraz to bola bitka o podobu medzinárodnej obchodnej spolupráce. Obchod EÚ s UK bude od 1.1.2021 bez ciel, hoci Británia bude mimo jednotného trhu a colnej únie. Obchod bez ciel je dobrou správou pre obe strany. Británia mimo jednotného trhu môže na oboch stranách priniesť viac byrokracie, ale aj viac inšpirácie lepšími regulačnými praktikami partnera z druhej strany kanála. Tak verme, že víťaziť budú lepšie praktiky nad väčšou byrokraciou. Mimochodom, dohoda bude musieť byť ešte schválená na oboch stranách. Za Európsky parlament samozrejme zahlasujem za ňu,“ napísal na sociálnej sieti Eugen Jurzyca po tom, čo sa Brusel dohodol s Londýnom na podobe brexitu.

Štáty EÚ jednohlasne schválili obchodnú dohodu s Veľkou Britániou

LONDÝN – Veľvyslanci členských štátov Európskej únie (EÚ) v pondelok jednohlasne schválili pobrexitovú obchodnú dohodu s Veľkou Britániou. Informoval o tom hovorca Nemecka, ktoré má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo EÚ, Sebastian Fisher. Dohoda má podľa jeho slov „zelenú“.

Schválenie dohody dosiahnutej na Štedrý deň sa očakávalo, keďže ju lídri EÚ vrelo privítali. Stále ju musí schváliť Európsky parlament, čo by sa podľa očakávaní malo stať vo februári. Dolná snemovňa britského parlamentu by dohodu mala odobriť v stredu.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová: Ceny energií potrebujeme stabilné, dostupné a hlavne predvídateľné. VIDEO

Veľká Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom bolo uzavrieť obchodnú dohodu s cieľom zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra.

Viac ako tisícstranová dohoda zabezpečí, aby Británia a EÚ mohli obchodovať bez ciel a kvót. Podniky aj jednotlivci sa však stále musia pripraviť na nepríjemnosti a nové výdavky spojené s brexitom, či už sú to platné pasy alebo nové colné vyhlásenia, ktoré musia vyplniť firmy. Britský minister poverený prípravami na brexit Michael Gove pre BBC povedal, že ich od štvrtka čakajú aj „komplikované chvíle“, no urobia všetko pre to, aby bol prechod na nové pravidlá hladký.

(SITA/AP/redakcia).

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: V práve na opravu vidím aj riziká, udržiavať náhradné diely za každú cenu nemá zmysel

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Oprava …

Consent choices