Poslanci Európskeho parlamentu sa budú na úvod utorňajšieho plenárneho zasadnutia zaoberať dostupnosťou vakcín. Európska komisia v zmysle prijatej stratégie v oblasti vakcín proti koronavírusu doposiaľ uzavrela dohody o predbežnom nákupe s viacerými výrobcami v objeme približne dvoch miliárd dávok.
Vakcíny sú do jednotlivých členských štátov distribuované potom ako získajú povolenie na úrovni Európskej únie, sú dostupné a je preukázaná ich bezpečnosť a účinnosť. „Prístup k nim majú všetky členské krajiny súčasne a to na základe prepočtu v závislosti od počtu ich obyvateľov,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.
Napriek spravodlivo nastavenému modelu počúvame od predstaviteľov slovenskej vlády, či už od premiéra alebo jeho ministra zdravotníctva, sťažnosti o tom, že za nedostatok vakcín a teda aj pomalosť priebehu očkovania na Slovensku môže Európska únia. „Býva zvykom, že vládni predstavitelia radi hodia svoju neschopnosť na Úniu. Neschopnosť našej vlády s bojom proti pandémii vírusu COVID-19 je pritom doslova tragická. Nevedia sa zhodnúť na opatreniach a obrovské problémy majú aj pri nákupoch testov, na čo doplácame všetci. Nechcem si ani len predstavovať, ako by to vyzeralo keby s týmto svojím amaterizmom museli zabezpečovať vakcíny,“ zdôraznila europoslankyňa.
Postup Európskej komisie pri nákupe vakcín môže mať isté nedostatky, no na rozdiel od slovenskej vlády a jej krokov v ňom existuje jednoznačne nastavený systém. „Ten je možné na základe doterajších skúseností ďalej zlepšovať, posilňovať efektívnosť rozhodovacích procesov, či zvyšovať jeho transparentnosť,“ uzavrela Monika Beňová.