vakcina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

KORONAVÍRUS: Veľká Británia po urovnaní sporu s EÚ očakáva plynulé dodávky vakcín

Veľká Británia vďaka vyjasneniu pozícií s Európskou úniou neočakáva narušenia dodávok vakcín proti koronavírusu. Uviedol to v sobotu šéf úradu britskej vlády Michael Gove. Európska komisia (EK) predtým oznámila, že súčasťou úsilia o reguláciu vývozu vakcín produkovaných v členských štátoch únie nebude obnovenie kontrol na hranici so Severným Írskom. Vláda očakáva, že vakcíny prídu podľa plánu, povedal Gove.

EK v piatok oznámila, že zavádza kontrolu exportu koronavírusových vakcín. Rozhodnutiu predchádzali spory o viaznuce dodávky s farmaceutickými firmami. Ohlásený mechanizmus umožňuje členským štátom nepovoliť vývoz vakcín, pokiaľ ich výrobcovia nedodali zmluvne stanovené objemy. Súčasťou pôvodného plánu bolo aj opätovné zavedenie kontrol na hranicu únie so Severným Írskom. Krok mal zabrániť vývozu vakcín z jej územia do ďalších častí Veľkej Británie. To by znamenalo otvorenie brexitovej dohody, ktorá garantuje otvorenú hranicu medzi Írskom ako členským štátom únie a Severným Írskom ako súčasťou Spojeného kráľovstva. Po vlne kritiky z Londýna, Dublinu aj viacerých členských štátov EK od tohto zámeru upustila.

Britský premiér Boris Johnson v telefonickom rozhovore so šéfkou bruselskej komisie Ursulou von der Leyenovou „veľmi jednoznačne“ zdôraznil, že Spojené kráľovstvo má uzavreté zmluvy s farmaceutickými firmami AstraZeneca and Pfizer, uviedol ďalej Gove. „Predsedníčka komisie von der Leyenová sa vyjadrila, že pozícii Spojeného kráľovstva veľmi dobre rozumie. Preto očakávame, že zmluvy budú plnené, očakávame, že dodávky vakcín budú pokračovať,“ dodal hovorca britského premiéra.

Viac..  Kyriakidisová vyzvala štáty EÚ na užšiu spoluprácu v boji proti cukrovke

V centre sporu sa nachádza britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca. S ňou sa únia vlani dohodla na kúpe 400 mil. kusov vakcín, ktoré firma vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. V piatok Európska lieková agentúra (EMA) schválila jej použitie v prípade všetkých dospelých osôb. Spoločnosť však už skôr oznámila, že vzhľadom na ťažkosti v jednom z jej európskych závodov dodávky v prvom štvrťroku 2021 zredukuje o zhruba 60 percent.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia posunula o tri mesiace zavedenie kontrol na dovozy z EÚ

Veľká Británia odložila úplné zavedenie hraničných kontrol tovaru dovážaného z Európskej únie (EÚ) o tri …

Consent choices