Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca nebude vo Francúzsku určená pre ľudí starších ako 65 rokov

Francúzsko bude vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity podávať iba osobám mladším ako 65 rokov. Prezident Emmanuel Macron to potvrdil po tom, čo vládny poradný orgán pre zdravie deklaroval nedostatok potrebných údajov o jej účinnosti u starších ľudí.

Toto rozhodnutie by mohlo otriasť francúzskou očkovacou kampaňou, keďže krajina v úvodných fázach aplikuje vakcíny najmä ošetrovateľom a občanom nad 75 rokov. „Vakcínu AstraZeneca nebudeme ponúkať osobám starším ako 65 rokov,“ uviedol Macron v utorok večer pre televíziu TF1.

Očkovaciu látku AstraZeneca však budú môcť podať zdravotníckemu personálu pod touto vekovou hranicou či osobám so zdravotným postihnutím. Postoj Francúzska sa líši od stanoviska Európskej liekovej agentúry (EMA), ktorá v piatok schválila použitie vakcíny pre všetkých dospelých občanov Európskej únie.

Viac..  Európska komisia: Európski Židia dnes znova žijú v strachu

Aj v susednom Nemecku nedávno naznačili, že vakcínu AstraZeneca nebudú ponúkať osobám starším ako 65 rokov. Ani podľa Nemcov nie sú k dispozícii dostatočné údaje na posúdenie účinnosti spomenutej vakcíny v prípade starších osôb.

V súvislosti s postupom národnej vakcinačnej kampane Macron uviedol, že Francúzsko si stále kladie za cieľ ponúknuť vakcínu do konca leta každému, kto ju bude chcieť.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

Le Maire: Dohoda Francúzska a Nemecka bude základom pre fiškálne pravidlá EÚ

Dohoda medzi Francúzskom a Nemeckom, dvoma najväčšími krajinami Európskej únie (EÚ), položí základy pre aktualizované …

Consent choices