europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Europarlament hlasuje o najvyššom balíku pomoci. Na Slovensko by malo prísť 7 miliárd

O najvyššom balíku pomoci, aký kedy Európa navrhla, hlasoval v Bruseli europarlament. Ide o mechanizmus obnovy a odolnosti únie vo výške skoro 700 milárd eur. Z toho balíka má prísť približne sedem miliárd aj na Slovensko. Peniaze však prídu len vtedy, ak si to nepokazíme a toho sa viacerí obávajú.

Európa dostala a dostáva v podobe pandémie také rany, že mnohí melú z posledného. Štátom, podnikom aj ľuďom má pomôcť plán obnovy, aký ešte starý kontinent nezažil. Miliardy sú v grantoch a pôžičkách, nie je to ale také jednoduché a plán obnovy je pre členské štáty veľkou výzvou. Jednotlivé plány budú môcť byť financované za predpokladu, že sa zamerajú na kľúčové politiky ako ekologickú, digitálnu transformáciu, ako aj sociálnu, teritoriálnu a hospodársku súdržnosť a konkurencieschopnosť. Podľa spravodajcov Európskeho parlamentu ide o príbeh, ktorý raz Európa porozpráva svojim deťom a vnukom.

Aký príbeh porozpráva Slovensko zatiaľ jasné nie je

Plány sa do Bruselu majú odovzdať do apríla.„Teraz už je naozaj zodpovednosť na vládach členských štátov a na Slovenskej vláde, aby tie peniaze použila skutočne na zásadné zmeny,“ hovorí europoslanec Michal Šimečka. Mnohí vládu kritizujú, že naše ambície sú nekonkrétne a pomalé. „Momentálne je len a len na slovenskej vláde, aby konečne odtajnila tento proces a zverejnila to,“ hovorí europoslanec Ivan Štefanec (KDH).

Viac..  Analýza: Eurozóna stagnuje, inflácia spomaľuje, sadzby ECB by už nemali rásť

Mnohých zarazil aj Matovičov návrh

Igor Matovič by peniaze delili podľa toho, koľko získali strany hlasov vo voľbách. „Takto sa delí korisť a nie peniaze, ktoré Slovensko potrebuje na zásadné zmeny,“ hovorí Šimečka. „Navyše každá z vládnych strán prezentovala, ako keby svoj individuálny plán obnovy, čo je nonsens a neuveriteľné, v rámci členských štátov EÚ,“ myslí si europoslankyňa Monika Beňová. Kabinet Igora Matoviča, naopak, tvrdí, že všetko je v časovej norme.

Pri otázke na ministerku eurofondov Veroniku Remišovú, či naozaj niečo nerobíme zle, znela odpoveď: „Pokiaľ viem, tento proces manažuje Ministerstvo financií,“ hovorí Remišová. Zaujímavosťou pandemických čias je, že aj keď Európsky parlament hlasuje v utorok, výsledky budú známe až na druhý deň, teda v stredu. Niektorí europoslanci totiž hlasujú v Bruseli, ale mnohí ďalší zo svojich domovských krajín, či už z karantény alebo s covidom-19.

(noviny.sk)

O mam

Odporúčame pozrieť

Finančná dohoda s EK pridáva Slovensku ďalšie milióny k Plánu obnovy a odolnosti SR

Vláda Slovenskej republiky dnes odsúhlasila novú Finančnú dohodu medzi Európskou komisiou a Slovenskou republikou. Výsledná suma, ktorá …

Consent choices