koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

V New Yorku objavili znepokojujúci nový variant

V New Yorku a ďalších oblastiach na severovýchode Spojených štátov objavili znepokojujúci nový variant koronavírusu. Podarilo sa to nezávisle dvom samostatným vedeckým tímom, uvádza spravodajský portál CNN. Vírus má podľa nich mutáciu, ktorá mu pomáha vyhýbať sa prirodzenej imunitnej reakcii tela a tiež efektom liečby monoklonálnymi protilátkami.

Výskumníci variant označili ako B.1.526. Objavuje sa podľa nich u ľudí v rôznych štvrtiach New York City a je tiež „roztrúsený po severovýchode“. Jedna z mutácií, ktorú nesie tento variant, je rovnaká ako v prípade obávanej zmeny nájdenej vo variante B.1.351, ktorý sa prvý raz objavil v Juhoafrickej republike. Zdá sa pritom, že sa dokáže nejakým spôsobom vyhýbať aj reakcii tela na vakcíny a stáva sa čoraz častejšou.

Obávaná mutácia, označovaná ako E484K, sa objavuje v najmenej 59 rôznych variantoch koronavírusu, čo znamená, že sa vyvíja nezávisle naprieč celým svetom a mohla by vírusu poskytnúť výhodu.

Nárast mutácie

„Od konca decembra do polovice februára sledujeme stabilný nárast vo výskyte, pričom za posledné dva týždne bol tento nárast alarmujúci, o 12,7 %,“ konštatoval tím z Columbia University Medical Center v správe, ktorú zatiaľ oficiálne nezverejnili. Obávajú sa pritom, že variant by sa čoskoro mohol stať dominantným.

Je to jeden z rastúceho počtu nových variantov vírusu, ktoré sa objavujú v Spojených štátoch. Podľa odborníkov sa pritom zrejme vyvinul práve tam, pravdepodobne v New Yorku.

Viac..  Komisia stanovuje zásady obmedzujúce používanie najškodlivejších chemikálií

V utorok tiež dva tímy informovali o inom variante, ktorého výskyt sa zjavne zvyšuje v Kalifornii. Obávajú sa pritom, že nie je len nákazlivejší, ale že tiež spôsobuje vážnejší priebeh ochorenia. Podobne ako v prípade správ z New Yorku, aj ich výskum je vo veľmi skorých štádiách.

Tím z Kalifornskej univerzity v San Franciscu pri testovaní vzoriek zo štátu zistil, že v septembri sa variant vôbec neobjavoval, na konci januára však už bol v polovici vzoriek. Tento variant, ktorý vedci označujú ako B.1.427/B.1.429, má iné mutácie ako varianty z Británie, B.1.1.7 alebo B.1.351. Jedna z mutácií, L452R, napríklad ovplyvňuje spike proteín vírusu, čím pravdepodobne spôsobuje jeho väčšiu nákazlivosť. Zaznamenali tiež dôkazy o tom, že by mohol byť nebezpečnejší.

Druhý tím, z neziskovej organizácie Unidos en Salud, tiež zaznamenal zvýšený výskyt variantu s touto mutáciou. V testoch z 10. až 27. januára predstavuje 53 % pozitívnych vzoriek, zatiaľ čo v novembri to bolo 16 %.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Zaočkovanosť potrebujeme zvýšiť o 30 percent, tvrdí konzílium odborníkov. Naďalej sme najhorší na svete

Potrebujeme zvýšiť zaočkovanosť proti ochoreniu COVID-19 o 30 percent. Uviedla to v mene konzília odborníkov …

Consent choices