Ilustračná fotka. PHOTO: ©European Union 2020

Čakáreň na očkovanie sa spustí najneskôr v stredu

Čakáreň na očkovanie sa spustí najneskôr v stredu. Predpokladá to riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja. Čakáreň mala byť pôvodne spustená v pondelok 15. marca, v praktickej rovine je už podľa neho pripravená. Ako však uviedol, vzhľadom na aktuálnu značnú obsadenosť termínov na očkovanie nebolo úplne nevyhnutné spustiť čakáreň ešte v pondelok. Tento čas chce preto NCZI využiť na to, aby pretestovalo funkčné vlastnosti a bezpečnosť.

Ako na pondelňajšom stretnutí s novinármi uviedli odborníci, hlavným princípom nového systému je, že rýchlosť pri registrovaní už nebude zohrávať žiadnu rolu. Záujemcovia o očkovanie sa prihlásia do čakárne, zvoliť si budú môcť aj vakcinačné miesta, na ktoré sú ochotní cestovať. Následne, keď sa uvoľnia vakcíny alebo príde nová dodávka, ľuďom priradia termíny podľa veku. „Technika rýchlych prstov určite končí. Verím, že smerujeme alebo už sme na začiatku veľmi spravodlivého systému vakcinácie,“ uviedol riaditeľ NCZI Suja. Čakáreň sa podľa neho odlišuje aj v technickej časti, kapacita bude na úrovni 750-tisíc prihlásení za hodinu. Nový systém by už teda skolabovať nemal.

Viac..  D. Šuica: Presadzovanie práv detí - prísľub ochrany, rešpektu a posilnenia postavenia

„Základným princípom a cieľom systému je, aby prestala súťaž v klikaní. Po novom totiž nebude mať zmysel snažiť sa registrovať čo najskôr, vždy bude rozhodovať vek,“ doplnil Ján Hargaš, poradca ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej. Ako dodal, cieľom je, aby spustenie nového systému bolo čo najplynulejšie a bez kritických zlyhaní ako pri poslednej stránke.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

EÚ, WHO a UNICEF si pripomenuli 50. výročie rozšíreného programu očkovania

Zavedenie rozšíreného programu očkovania pred 50 rokmi bolo kľúčovým momentom v histórii verejného zdravia a …

Consent choices