Photo: unsplash

Najvyšší predstaviteľ zdravotníctva na Sicílii odstúpil, čelí podozreniu z falšovania pandemických čísel

Najvyšší zdravotnícky predstaviteľ talianskeho regiónu Sicília v utorok odstúpil. Urobil tak v čase, keď čelí vyšetrovaniu pre podozrenie, že spolu s ďalšími osobami vláde v Ríme vedome poskytoval nepravdivé informácie o pandemickej situácii. Obvinenie, že miestne úrady zavádzali, aby sa región vyhol zaradeniu do červenej zóny s najprísnejšími obmedzeniami, sicílsky predstaviteľ Ruggero Razza odmieta. Trvá na tom, že región nahlasoval všetky prípady infekcií a úmrtí. Sicília podľa neho často požadovala a uplatňovala tvrdšie opatrenia ako centrálna vláda.

Vyšetrovatelia na základe odpočutých telefonických rozhovorov tvrdia, že miestni predstavitelia počas novembra až marca rozdeľovali nové prípady infekcií a úmrtí do niekoľkých dní. Denné hlásenia tak nevykazovali prudké prírastky, ktoré by viedli k lockdownu.

Viac..  Komisia a vysoký predstaviteľ vyzývajú na jednotný postup proti všetkým formám nenávisti

Talianska vláda minulý rok zaviedla odstupňovaný systém reštrikcií založený na denných hláseniach z regiónov o počtoch infekcií, úmrtí a testovaných osôb. Hlásenia spolu s údajmi o vyťaženosti nemocníc a ďalšími kritériami slúžia ako podklad pre rozhodnutie o zavedení reštrikcií pre jednotlivé regióny.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

polnohospodarstvo

Dohoda mafie a úradníkov, eurofondy na agrodotácie sa zneužívali vo veľkom

Súd na Sicílii v utorok poslal do väzenia 91 ľudí za ich rolu v podvode …

Consent choices