polnohospodarstvo
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Vlaňajšok bol napriek brexitu a koronakríze rokom stability obchodu s agropotravinami v EÚ

Minulý rok bol napriek brexitu a koronakríze rokom stability obchodu s agropotravinami v EÚ. V priebehu vlaňajška sa hodnota vývozu agropotravinárskych výrobkov z EÚ zvýšila na 184,3 miliardy eur, pri náraste o 1,4 % v porovnaní s rokom 2019. Hodnota dovozu sa síce zvýšila tiež, konkrétne na 122,2 miliardy eur, no pri medziročnom raste iba o 0,5 %. Výsledná obchodná bilancia pre rok 2020 tak predstavovala prebytok 62 miliárd eur, čo znamenalo medziročný nárast o 3 %. Vyplýva to z údajov, ktoré Európska komisia zverejnila v obchodnej správe za minulý rok.

Čína, Švajčiarsko, región Blízkeho východu a severnej Afriky (MENA) boli hlavnými cieľovými miestami vývozu agropotravinárskych výrobkov z EÚ v roku 2020. V prípade Číny sa hodnota vývozu v porovnaní s rokom 2019 zvýšila o 3,22 miliardy eur, čo bolo spôsobené bravčovým mäsom, pšenicou a kojeneckou výživou. Široká škála výrobkov spôsobila zvýšenie vývozu do Švajčiarska o 675 miliónov eur, zatiaľ čo sa export najmä obilnín a mliečnych výrobkov zvýšil do regiónu MENA. Hodnota vývozu z EÚ naopak klesla medziročne najviac do USA o 392 mil. eur, Turecka (pokles o 360 mil. eur) a Singapuru (pokles o 346 mil. eur).

Viac..  Nemecký minister poľnohospodárstva chce rozšíriť štátnu pomoc pre farmárov v EÚ

Kanada zas významne rástla ako zdroj dovozu agropotravinárskych výrobkov do EÚ, pričom repka a pšenica spôsobili nárast dovozných hodnôt z tejto krajiny vlani o 1,05 miliardy eur. Dovoz z Brazílie a Indonézie sa zvýšil o 580 miliónov eur, čo bolo spôsobené sójovými bôbmi a palmovým olejom. Naopak hodnoty dovozu klesli vo vzťahu k Ukrajine (pokles o 1 miliardu eur), USA (pokles o 626 miliónov eur) a Indii (pokles o 247 miliónov eur).

O mam

Odporúčame pozrieť

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny v marci vzrástol

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny sa v marci zvýšil o 7 miliárd eur, keď …

Consent choices