klima
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Únia krátko pred virtuálnym klimatickým samitom dosiahla dôležitú dohodu o klíme

Európska únia dosiahla predbežnú dohodu o klíme, ktorá by mala do roku 2050 prispieť ku klimatickej neutralite v členských štátoch. Tie spoločne s Európskym parlamentom dospeli k dohode v predvečer virtuálneho klimatického samitu, ktorý hostí americký prezident Joe Biden.

„Náš politický záväzok stať sa prvým klimaticky neutrálnym kontinentom do roku 2050 je teraz tiež právnym záväzkom,“ uviedla v stredu skoro ráno predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Dohodu musia ešte oficiálne schváliť členské štáty a zákonodarný zbor, ale mala by to byť iba formalita.

Na základe tejto dohody sa EÚ zaväzuje k strednodobému cieľu znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov najmenej o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990. „Bol najvyšší čas na dohodu, pretože Európa musí preukázať svoju pozíciu vzhľadom na pozitívny vývoj v USA a Číne,“ uviedol europoslanec Peter Liese.

Viac..  Martin Hojsík: Uhlíkové clo prináša férové podmienky pre priemysel, aj pre ľudí. VIDEOKOMENTÁR

Spojené štáty, druhý najväčší znečisťovateľ na svete po Číne, by mali čoskoro tiež oznámiť svoj nový cieľ zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2030.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

klima

Členské krajiny EÚ sa dohodli na prísnejších klimatických pravidlách

Členské krajiny Európskej únie (EÚ) dosiahli dohodu o prísnejších klimatických pravidlách, ktoré na nulu eliminujú …

Consent choices