V4
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Predsedovia vlád V4 označili výbuch vo Vrběticiach za akt agresie Ruska, Česku vyjadrili podporu

Výbuch v muničnom sklade vo Vrběticiach z roku 2014 a zapojenie ruskej vojenskej rozviedky do celej záležitosti považujú predsedovia vlád Vyšehradskej štvorky (V4) za ďalší akt agresie Ruska a porušenie medzinárodného práva na európskom území. Ako ďalej informoval tlačový odbor Úradu vlády SR, premiéri sa na tom zhodli počas dnešnej mimoriadnej videokonferencie. Na jej závere prijali spoločnú deklaráciu, v ktorej vyjadrili solidaritu s Českou republikou.

Predsedovia vlád zároveň v deklarácii zdôraznili, že takéto aktivity nemôžu Európu rozdeliť. „Premiéri Vyšehradskej štvorky sú preto odhodlaní spolu s ďalšími členskými štátmi prijať opatrenia na posilnenie odolnosti celej Európskej únie,” informoval Úrad vlády SR. Tento čin odsúdili ako ďalší akt agresie Ruska a porušenie medzinárodného práva na európskom území s tým, že takéto aktivity nemôžu rozdeliť Európu. Premiéri Vyšehradskej skupiny sú preto odhodlaní spolu s ďalšími členskými štátmi prijať opatrenia na posilnenie odolnosti celej Európskej únie.

Český premiér Andrej Babiš na mimoriadnej tlačovej konferencii v sobotu 17. apríla oznámil vyhostenie 18 ruských diplomatov. Bezpečnostné zložky ich totiž identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb. Podľa Babiša existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Rusko v reakcii oznámilo, že vyhostí 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve.

Viac..  Nemecká priemyselná a obchodná komora vyzvala na dokončenie dohody EÚ - Mercosur

Slovenská vláda v zápätí oznámila, že na základe informácii spravodajských služieb a v rámci solidarity s ČR vyhostí Slovensko troch ruských diplomatov.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

migranti

Južné krajiny EÚ žiadajú väčšiu spoluprácu s krajinami pôvodu migrantov

Ministri z piatich stredomorských krajín vyzvali v sobotu Európsku úniu, aby posilnila bilaterálne dohody so …

Consent choices