simecka
Michal Šimečka, europslanec /PS, RE/. PHOTO: European Union 2021.

Michal Šimečka: Obrátil som sa na Európsku komisiu, pretože situácia žiakov na Slovensku je neúnosná

🇸🇰 Obrátil som sa na Európsku komisiu, pretože situácia žiakov na Slovensku je neúnosná. V rozpore so všetkými odporúčaniami slovenská vláda školy zatvorila ako prvé a otvára ich ako posledné. Na vzdelanie, pracovné uplatnenie, ale aj fyzické a psychické zdravie našich mladých to má zničujúce dopady.

Za viac ako jeden kalendárny rok boli stredné školy na Slovensku otvorené iba 34 dní, druhý stupeň ZŠ iba 44 dní, a univerzity sú zatvorené nonstop. A nie, rezort školstva tento problém ani zďaleka nevyriešil online výukou. Až 128-tisíc detí nemalo prístup k online vzdelávaniu (18,5% žiakov) a 52-tisíc nemalo dokonca prístup k žiadnej výuke (7,5% žiakov).

Pripojil som sa preto k iniciatíve Dajme deťom hlas a k ďalším 23 organizáciám, ktoré na Slovensku zastupujú žiakov, učiteľov, rodičov aj psychológov. Potom, čo nenašli odozvu u domácich politikov, obrátili sa s žiadosťou o pomoc na Európsku komisiu. Tieto organizácie plne podporujem – a cítim hanbu, že premiéri a ministri Matovič, Heger a Gröhling nedokázali situáciu mladých ľudí za celý rok vyriešiť vo vlastnej réžii.

Viac..  Miriam Lexmann: Teroristickým útokom Hamasu sme sa dostali na bod nula. Mierové rokovania už prebiehali

Ja osobne som Komisii položil niekoľko otázok. Chcem vedieť, aké opatrenia EÚ prijala, aby pomohla zmierniť rozdiely medzi jednotlivými členskými krajinami v tejto oblasti, aj ako motivuje štáty ako Slovensko k tomu, aby opäť húfne nezavreli všetky školy v prípade novej vlny na jeseň 2021. O výsledku vás budem informovať.

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Šimečka: Vďaka vojenskej pomoci pre Ukrajinu dnes nestoja ruské tanky pri Užhorode

Robert Fico vie ako premiér vystupovať aj kultivovane a konštruktívne. S obsahom jeho dnešných vyhlásení …

Consent choices