Klus
Martin Klus. Foto: MZVaEZ SR.

Martin Klus v Bukurešti: Slovensko je pripravené podeliť sa o svoje skúsenosti a podporiť tak Rumunsko pri vstupe do Schengenu, eurozóny aj OECD

„Rumunsko je náš dôležitý spojenec v Severoatlantickej aliancii (NATO), strategický partner v Európskej únii (EÚ) a predstavuje aj kľúčový ekonomický priestor v regióne juhovýchodnej Európy. Zdieľame s ním takmer všetky postoje k aktuálnym otázkam európskej a zahraničnej politiky. Naša spolupráca je obzvlášť dôležitá v kontexte regionálnej menšinovej politiky, európskej integrácie krajín západného Balkánu či v rámci súčasnej diskusie o budúcnosti Európy.“
Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v piatok, 14. mája 2021 v Bukurešti, počas pracovnej návštevy Rumunskej republiky. O slovensko-rumunských bilaterálnych vzťahoch, ako aj o aktuálnych európskych otázkach, podpore integrácie západného Balkánu do Únie, koordinácii členských štátov EÚ v boji proti pandémii COVID-19 či Konferencii o budúcnosti Európy rokoval so štátnou tajomníčkou rumunského Ministerstva zahraničných vecí Iuliou Matei, prezidentským poradcom pre európske záležitosti a bývalým členom Európskej komisie Leonardom Orbanom ako aj s poradcom pre zahraničnú politiku kancelárie predsedu vlády Theodorom-Cosminom Onisiim.
„Dôkazom vynikajúcich bilaterálnych vzťahov a plodnej spolupráce Slovenska a Rumunska aj na multilaterálnej úrovni sú vzájomne podpory kandidatúr, či už išlo o Európsky orgán práce (ELA) sídliaci v Bratislave, alebo Európske centrum kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti (ECCC), ktorého sídlom bude Bukurešť,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.
Dodal, že Slovensko podporuje Rumunsko v jeho úsilí o členstvo v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) aj snahy Bukurešti o prehĺbenie integrácie v rámci štruktúr EÚ, vrátane Schengenského priestoru či eurozóny.
Štátny tajomník rezortu diplomacie SR sa poďakoval za nadštandardnú starostlivosť o slovenskú národnostnú menšinu žijúcu v Rumunsku, ktorú tvorí takmer dvadsaťtisíc Slovákov a Sloveniek. Rumunskí partneri zároveň zhodne ocenili podporu zo strany Slovenska, úprimný dialóg aj koordináciu oboch krajín v kľúčových oblastiach európskej agendy.
„Spolupráca členských štátov EÚ, ich inštitúcii a občanov, je mimoriadne dôležitá obzvlášť pri zvládaní tých najväčších výziev, akou pandémia ochorenia COVID-19 nepochybne je. Bez vzájomnej pomoci, podpory a solidarity by sme koronakríze čeliť nedokázali a som veľmi rád, že Slovensko ani Rumunsko na to nezabúdajú,“ pripomenul Martin Klus.
S rumunskými partnermi diskutoval aj o Konferencii o budúcnosti Európy, ktorá sa začala 9. mája 2021. „Všetci, ktorí zdieľame alebo chceme zdieľať spoločný európsky priestor a jeho hodnoty, musíme spolupracovať na našej vlastnej budúcnosti. Mimoriadne dôležité bude vypočuť predstavy našich občanov a ich priority následne zapracovať do reforiem nášho spoločného európskeho domu,“ zdôraznil M. Klus v Bukurešti.
Konferencia o budúcnosti Európy je podľa štátneho tajomníka MZVEZ SR unikátny projekt, ktorý sa však netýka len Európskej únie, ale aj ďalších krajín, ktorých osud leží v Európe, vrátane tých v regióne západného Balkánu a tzv. Východného partnerstva.
Viac..  EK dá členským štátom podporu vyše 250 miliónov eur na posilnenie riadenia migračných tokov

O red

Odporúčame pozrieť

Deväť európskych krajín pomôže Rumunsku po výbuchoch na čerpacej stanici

Deväť európskych krajín sa rozhodlo vyjsť v ústrety požiadavkám Rumunska o prijatie desiatok zranených po …

Consent choices