Dúhová vlajka, LGBTIQ. PHOTO: ©European Union 2020

Diskriminácia LGBTI ľudí je stále hlboko zakorenená, varuje generálna tajomníčka Rady Európy

Pokrok v oblasti práv a ochrany LGBTI ľudí je nerovnomerný, postoje sa menia pomaly a diskriminácia tejto komunity v niektorých európskych spoločnostiach je stále hlboko zakorenená. Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii, ktorý pripadá na 17. mája, pred tým varovala generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinovićová Burićová. Hoci Európa zaznamenala pokrok, napríklad v oblasti sobášov a civilných zväzkov, práv na adopciu pre LGBTI ľudí či zákonnej ochrany pred diskrimináciou na pracovisku, nenávistnými prejavmi a zločinmi z nenávisti, niektorí ľudia sa podľa tajomníčky pre svoju sexuálnu orientáciu a rodovú identitu stále boja o svoje životy, uvádza Rada Európy v tlačovej správe.

Generálna tajomníčka upozornila na „spätné kroky“, ktorými sú napríklad „nepriateľská rétorika volených politikov, vlny homofóbneho a transfóbneho násilia, vyhlasovanie takzvaných zón bez LGBT“. „Sú potrebné lepšie zákony a politika, ich prijatie a zavedenie, politická vôľa a skutočný záväzok k rovnosti sú nevyhnutné,“ uviedla Pejčinovićová Burićová. „Dúhový oblúk morálneho univerza je dlhý, ale skláňa sa ku spravodlivosti,“ dodala.

Viac..  Európsky zbor solidarity podporí ľudí v núdzi sumou 145 miliónov eur v roku 2024

Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii Marija Pejčinovićová Burićová vystúpi 18. mája na podujatí 2021 IDAHOT+ Forum, za ktorým stoja Spojené kráľovstvo a Cyprus. Inštitúcie Rady Európy, ako aj jej detašované pracoviská v Albánsku, Čiernej Hore, Srbsku, na Ukrajine a v ďalších krajinách tiež zorganizujú viaceré iniciatívy zamerané na podporu LGBTI komunity.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Tak ako, Slovensko? Dokážeš sa dnes pozrieť do tváre matky Juraja? Pýta sa Lucia Ďuriš Nicholsonová

Dnes som sa vysmrkala do servítky, ktorú si normálne kladiem pred svoje politické ústa. Zvyknem …

Consent choices