Ceny domov a bytov v EÚ v prvom kvartáli medziročne stúpli o 6,1 %, na Slovensku je percento nižšie

Ceny domov a bytov v eurozóne v prvom kvartáli tohto roka oproti rovnakému obdobiu vlaňajška stúpli o 5,8 percenta a v rámci celej Európskej únie (EÚ) sa zvýšili o 6,1 percenta. V eurozóne to bolo najvýraznejšie medziročné zdraženie od štvrtého kvartálu 2006 a v rámci EÚ to bol najsilnejší rast cien obytných nehnuteľností od tretieho kvartálu 2007. Na Slovensku bolo medziročné zdraženie podstatne miernejšie, a to len o 2 percentá. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Medzikvartálne ceny domov a bytov počas januára až marca tohto roka v celej eurozóne posilnili o 1,3 percenta a v rámci celej EÚ o 1,7 percenta. Na Slovensku ceny obytných nehnuteľností medzikvartálne klesli o 1,2 percenta. Výraznejšie domy a byty medzikvartálne zlacneli len na Cypre (-5,8 %) a na Malte (-1,6 %).

V rámci krajín EÚ, z ktorých boli údaje k dispozícii, medzikvartálne obytné nehnuteľnosti najviac zdraželi v Estónsku (6,6 %), Dánsku (5,8 %) a v Litve (5 %). Medziročne počas januára až marca ceny obytných nehnuteľností najviac stúpli v Luxembursku (17 %), Dánsku (15,3 %), Litve (12 %), Česku (11,9 %) a v Holandsku (11,3 %) a klesli iba na Cypre (-5,8 %).

Viac..  Európsky trh komerčných nehnuteľností čaká oživenie, na Slovensko dorazí neskôr

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

nehnutelnost

Analytik ČSOB Gábriš: Ceny nehnuteľností v prvom štvrťroku 2023 pokračujú v poklese

Ceny nehnuteľností na bývanie pokračujú v poklese. V prvom štvrťroku 2023 medzikvartálne klesli prakticky vo všetkých krajoch. …

Consent choices