Minister Ivan Korčok Foto: Tomáš Bokor/MZVEZ SR

I. Korčok: Žiadam najvyšších predstaviteľov Maďarska, aby rešpektovali Slovenskú republiku

Spôsob, akým najvyšší maďarskí predstavitelia neustále otvárajú historické otázky, je v rozpore s deklarovanou snahou o dobré bilaterálne vzťahy so Slovenskom. Ďalším príkladom v tomto smere je účasť a vyjadrenia predsedu parlamentu Lászloa Kövéra na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne 2. augusta 2021.

„Som rozčarovaný z toho, že z Budapešti neustále počúvame na našu adresu odkazy a poučenia týkajúce sa spoločnej histórie. Rozhodne však odmietam to, že druhý najvyšší predstaviteľ Maďarska má potrebu prísť prezentovať svoje videnie histórie priamo na Slovensko. Pripomínam, že aj my, oficiálni predstavitelia SR, máme možnosť prezentovať náš postoj k minulosti, vrátane historickej úlohy Maďarska. Napriek tomu to nerobíme, a už vôbec nie na podujatiach na území Maďarska. Nerobíme to z rešpektu voči Maďarsku, ale aj preto, lebo povojnové usporiadanie je raz a navždy uzavretá téma a naše vzťahy chceme orientovať na súčasnosť a budúcnosť. Jej súčasťou je aj dnešný zmier s našimi spoluobčanmi maďarskej národnostnej menšiny. Prosím preto maďarských predstaviteľov, aby vážili slová, tento zmier nenarúšali a rešpektovali Slovenskú republiku ako rovnocenného partnera,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok.

Viac..  P. Szijjártó: Neuvážené rozhodnutia Bruselu znížili konkurencieschopnosť EÚ

O mam

Odporúčame pozrieť

simecka

M. Šimečka: Igor Matovič potápa vlastnú krajinu už aj v zahraničí

Europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka rázne odmieta aktuálne kroky Igora Matoviča, ktoré poškodzujú …

Consent choices