jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /ECR, SaS/. PHOTO: redakcia/red.

Eugen Jurzyca o krokoch Bieloruska: Nesúhlasím s využívaním migrantov na vytváranie politického tlaku na okolité krajiny

BIELORUSKO: Minsk sprísnil kontroly na hraniciach s Litvou

Bielorusko sprísnilo kontroly na hraniciach s Litvou, aby litovským úradom zabránilo vracať migrantov späť do Bieloruska. Litva v posledných mesiacoch čelí prílevu migrantov, najmä irackého pôvodu. Považuje to za odvetu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý sa chce týmto spôsobom pomstiť za vystupňované sankcie Európskej únie (EÚ) voči jeho krajine. Lukašenko už vo štvrtok nariadil obranným a bezpečnostným zložkám, aby „uzavreli každý meter hranice“ a nepustili migrantov, ktorých Litva vracia do Bieloruska.

Eugen Jurzyca (SaS/ECR) podporuje výzvy na zavedenie hospodárskych sankcií voči Bielorusku a tiež rozšírenie zoznamov subjektov a osôb, na ktoré by sa sankcie vzťahovali. „Donútiť pristáť civilné lietadlo tretej krajiny s cieľom zadržať novinára na palube považujem za nezlučiteľné s demokratickými princípmi. Nesúhlasím ani s využívaním migrantov na vytváranie politického tlaku na okolité krajiny,“ dodáva europoslanec.

„Pohraničníci použili všetky zákonné prostriedky, aby zabránili nezákonnému prekročeniu hraníc vzhľadom na súčasnú situáciu, keď litovská strana strana privádza k hranici cudzincov hľadajúcich útočisko v EÚ,“ oznámila v piatok bieloruská pohraničná stráž. Ako uviedla ďalej vo vyhlásení, k zlepšeniu ochrany hranice s Litvou prispejú mobilné taktické skupiny, ktoré ju budú kontrolovať po celej jej dĺžke.

Bieloruské úrady tento týždeň oznámili, že irackí imigranti násilne vyhostení z Litvy do Bieloruska mali zranenia vrátane pohryznutí psom. Podľa vyhlásenia zo stredy v pohraničnom meste následkom zranení podľahla osoba „neslovanského“ pôvodu. Litva to odmietla ako propagandu zo strany znepriateleného režimu.

Viac..  Robert Hajšel: Veľký Krtíš - Veľké zlyhanie Vlády a vedenia polície. KOMENTÁR

Do členskej krajiny EÚ aj NATO, ktorá má o niečo menej ako tri milióny obyvateľov, prišlo tento rok z Bieloruska viac ako 4 100 migrantov, väčšinou z Iraku. Litovské úrady odhadujú, že tento rok sa môže pokúsiť prísť viac ako 10-tisíc ďalších migrantov. Počet priamych komerčných letov z Iraku do Minska sa totiž v auguste strojnásobil a krajina na svojej takmer 679 kilometrov dlhej hranici s Bieloruskom nemá žiadne fyzické zábrany.

Predstavitelia EÚ v pondelok prisľúbili Litve milióny eur na pomoc pri riešení migračnej krízy. Litovská vláda chce na hranici s Bieloruskom postaviť zábranu, ktorá by mohla odhadom stáť viac ako 100 miliónov eur.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Europoslanci by mali zverejňovať zdôvodnenia svojich hlasovaní. VIDEOBLOG

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices