zdroj: FB Andrej Doležal - minister dopravy a výstavby SR

Minister Doležal: Vďaka eurofondom dostane Prešov ďalšie nové trolejbusy

Verejná doprava v Prešove bude posilnená o 10 nových trolejbusov. Zmluvu o ich financovaní z eurofondov dnes podpísal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Prvé trolejbusy dostane Prešov ešte v tomto roku.

Dopravný podnik mesta Prešov pripravuje už tretí projekt z eurofondov (OPII) zameraný na nákup nových moderných trolejbusov. K už dodaným 25 novým trolejbusom pribudne 10 parciálnych – hybridných trolejbusov: štyri štandardné 12-metrové a šesť kĺbových 18-metrových trolejbusov s pomocným pohonom. „Vďaka eurofondom sa Prešovčania môžu tešiť na ďalšie nové moderné trolejbusy. Ekologickú verejnú dopravu považujem za budúcnosť mobility v mestách,“ uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby.

Obstaranie a následne dodanie trolejbusov je plánované do konca tohto roku. Príspevok z OPII pre Dopravný podnik mesta Prešov je vo výške 6,5 mil. eur. Flotila dopravného podniku sa tak v aktuálnom programovom období eurofondov rozšíri spolu o 35 nových trolejbusov v celkovej hodnote takmer 20 miliónov eur. „Parciálne trolejbusy sú u nás novinkou, vďaka ktorej sa stane mestská hromadná doprava ešte viac ekologickejšou. Tieto vozidlá zvládnu obslúžiť aj úseky kde nie je vybudované trolejové vedenie, a preto rozhodne nájdu každodenné využitie na trasách viacerých prešovských liniek. Spolu s ostatnými novými trolejbusmi zároveň ponúknu cestujúcim väčší komfort,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. V Prešove budú okrem nových vozidiel zrekonštruované aj trate, trolejbusové meniarne a údržbová základňa pre Trolejbusy.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová: Schválili sme právo na opravu, čo to znamená?

Minister dopravy v Prešov zároveň podpísal zmluvu o nenávratný finančný príspevok z OPII na I. etapu severného obchvatu rýchlostnej cesty R4 Prešov, ktorá je už vo výstavbe. Severný obchvat Prešova zaistí bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v okolí mesta Prešov prostredníctvom výstavby štvorpruhovej komunikácie. Jeho prvá etapa je vo výstavbe od roku 2019 a súčasťou 4,3 km úseku je aj tunel Bikoš. Podpisom zmluvy o NFP dnes minister Doležal zabezpečil viac ako 67,7 milióna eur na preplatenie tejto stavby z eurofondov.

O mam

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices