brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európsky parlament schválil fond na zmiernenie dopadov brexitu

Európsky parlament (EP) v stredu presvedčivou väčšinou schválil fond v objeme päť miliárd eur, ktorý má členským štátom pomôcť zvládnuť hospodárske, sociálne a teritoriálne dopady odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ). Ako v tlačovej správe informuje tlačové stredisko EP, dohodu o zriadení osobitného fondu dosiahli v júni vyjednávači parlamentu a Európskej rady. V parlamente ju podporilo 652 poslancov, proti bolo 32 a 11 sa zdržalo hlasovania. V roku 2021 sa rozdelí 1,6 miliardy. Zostávajúcich 3,4 miliardy eur bude nasledovať vo dvoch tranžiach vo výške 1,2 miliardy eur v rokoch 2022 a 2023. S vyplatením poslednej miliardy sa počíta v roku 2025.

Pri vyčlenení peňazí pre jednotlivé členské štáty sa zohľadnia tri faktory, a to význam obchodu so Spojeným kráľovstvom, dôležitosť rybolovu v jeho výlučnej ekonomickej zóne a počet obyvateľov žijúcich v námorných oblastiach, ktoré s ním susedia. Najväčším príjemcom bude v absolútnom vyjadrení Írsko (približne 1 miliarda eur), za ktorým nasledujú Holandsko (810 miliónov eur), Francúzsko (670 miliónov eur), Nemecko (590 miliónov eur) a Belgicko (350 miliónov eur).

Viac..  IFP: Rast slovenskej ekonomiky je dlhodobo najstabilnejší v EÚ

Členské štáty, ktoré sú vo veľkej miere závislé od rybolovu, budú musieť nasmerovať určité percento vyčlenených prostriedkov na drobný pobrežný rybolov, ako aj miestne a regionálne komunity závislé od rybolovných aktivít. Pre dokončenie legislatívneho procesu a distribúciu finančnej podpory je potrebné, aby fond na prispôsobenie sa brexitu formálne schválila aj Rada EÚ.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ podporí nový fond podporujúci firmy aktívne v obehovej ekonomike plastov

Európsky investičný fond (EIF) sumou 50 miliónov eur podporí Fond pre obehovú ekonomiku plastov spoločnosti …

Consent choices