brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska rada schválila fond na zmiernenie dopadov brexitu

Európska rada v utorok schválila fond v objeme päť miliárd eur, ktorý má firmám pomôcť zvládnuť krátkodobé dopady brexitu. Peniaze pokryjú dodatočné náklady a vykompenzujú straty spôsobené odchodom Spojeného kráľovstva z európskeho bloku, uviedla rada, ktorá zastupuje vlády členských štátov únie. Brexit zasiahol mnohé časti hospodárstva Európskej únie (EÚ), pričom je ohrozený najmä rybolov. Podľa Európskej komisie spoločenstvu hrozí zníženie objemu úlovkov z britských vôd o 25 percent.

„Rýchle prijatie rezervy znamená, že najhoršie postihnuté európske regióny a spoločnosti budú mať čoskoro k dispozícii tak potrebné finančné prostriedky,“ uviedol Zvonko Černač, slovinský minister pre rozvoj a európsku politiku súdržnosti. Slovinsko v súčasnosti vykonáva rolu predsedníckej krajiny EÚ. Z fondu budú mať podľa únie prospech tak verejné, ako aj súkromné podniky.

Právo na rybolov bolo jednou z najnáročnejších otázok v rokovaniach o brexite. Obchodná dohoda z decembra predpokladá, že lode z EÚ môžu naďalej loviť v britských vodách, avšak s obmedzeným podielom na úlovkoch. Plán schválený v utorok od členských štátov vyžaduje, aby na rybolov vyčlenili najmenej 238 miliónov eur. Z prostriedkov, ktoré získajú z fondu, môžu na podporu odvetvia vynaložiť oveľa vyššie sumy.

Viac..  Banky na Slovensku majú jedno z najvyšších daňových zaťažení v EÚ

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ a Británia hlásia, že sú blízko k pobrexitovej dohode o Gibraltáre

Európska únia a Spojené kráľovstvo sú blízko k dohode o štatúte Gibraltáru. Doriešenie tejto otázky …

Consent choices