simecka
Michal Šimečka, europslanec /PS, RE/. PHOTO: European Union 2021.

Michal Šimečka: Mrzí ma, že Merkelová nemala na rozdiel od svojich predchodcov víziu toho, kam európsky projekt posunúť

BERLÍN – Nemci musia naďalej pracovať na demokracii a nemali by ju brať ako istotu. V nedeľu to vyhlásila kancelárka Angela Merkelová pri príležitosti 31. výročia zjednotenia krajiny. „Demokracia tu jednoducho nie je. Skôr na nej musíme spoločne pracovať, znova a znova, každý deň,“ povedala politička prítomným v meste Halle, kde varovala aj pred dezinformáciami a podnecovaním, ktoré sa dalo pozorovať aj v nedávnych verejných debatách.

Kancelárka tiež spomenula zabitie politika, útok na synagógu v Halle a nedávnu smrteľnú streľbu na predavača na čerpacej stanici po tom čo, požiadal muža, aby mal na tvári rúško, ako príklady slovných útokov, ktoré vedú k radikalizácii nemeckej spoločnosti.

Michala Šimečku (PS/RE) mrzí, že Merkelová nemala na rozdiel od svojich predchodcov víziu toho, kam európsky projekt posunúť. „Nič to ale nemení na tom, že dokázala Nemecko a EÚ previesť viacerými krízami a jej éra bola obdobím politickej stability. Aj napriek odlišným názorom dokázala vystupovať kultivovane s jasnými hodnotami a uprednostňovala odbornosť pred lacným populizmom. Podceňovaným prínosom Angely Merkelovej je aj fakt, že po štyroch vyhratých voľbách a úspešných 16 rokoch riadenia najväčšieho európskeho štátu rozptýlila posledné pochybnosti o tom, či je politika miestom pre ženy,“ zdôraznil europoslanec.

Viac..  Nemecko požaduje od EK, aby vládam umožnila dotovať elektrinu pre priemysel

Zjednotenie podľa Merkelovej ešte nie je „mentálne ani štrukturálne dokončené“. Mnohí Nemci z východu podľa nej zažili pocit, že musia neprestajne odôvodňovať to, že aj oni sú súčasťou krajiny.

Aj po troch desaťročiach od zjednotenia panujú politické aj hospodárske rozdiely medzi bývalým komunistickým východom a západom. Rozdiel ukázali aj septembrové parlamentné voľby, v ktorých krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko obsadila 16 volebných obvodov na východe, aj keď jej celkový podiel hlasov v celej krajine klesol.

(SITA/AP/redakcia)

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Šimečka: Vo vyspelej Európe nie je spolupráca konzervatívcov a liberálov ničím výnimočná. VIDEO

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices