wiezik
Michal Wiezik, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: FB MW.

Europoslanec M. Wiezik reaguje ostro na tvrdenia ministra Samuela Vlčana

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan informoval o výsledkoch Správy o stave európskych lesov 2020. Podľa nej Slovensko patrí z pohľadu lesníctva a lesníckej legislatívy medzi uznávané krajiny. Minister zároveň doplnil, že v slovenských lesoch prirastie za každých 2,6 sekundy jeden meter kubický dreva, ktorý viaže 250 kilogramov uhlíka a priemerne zadrží až 400 litrov vody. To má veľký vplyv pri boji s klimatickou zmenou a aj v tomto smere je Slovensko v popredí EÚ.

Ukladanie uhlíka má podľa agroministra dve možnosti. Prvou je dlhodobé uloženie uhlíka v prírodných lesoch, v ktorých je uloženého najviac uhlíka na hektár. „Tieto prírodné lesy sú z hľadiska dlhodobej bilancie uhlíka konštantné, čiže ukladajú toľko uhlíka, koľko uvoľnia. Druhou možnosťou je opakované ukladanie uhlíka v obhospodarovaných lesoch,“ povedal Vlčan.

V praxi to znamená, že neobhospodarovaný les s dospelými stromami už nedokáže viazať oxid uhličitý v takej miere, ako mladé, rýchlo rastúce stromy. Preto je aj z pohľadu ochrany klímy vhodné hospodáriť v lesoch prírode blízkym spôsobom. Na Slovensku sa to podľa zverejnených informácií darí, na jednom hektári lesa je uložených až 122 ton uhlíka. „Sme siedmou krajinou s najväčším množstvom uloženého uhlíka v rámci európskych krajín. O tom, že spôsob hospodárenia v našich lesoch je správny, svedčí fakt, že oproti roku 1990 vzrástli zásoby uhlíka v lesnej biomase o približne 45 % percent,“ uviedol v stredu na tlačovej konferencii spolu s ministrom generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Peter Balogh.

Viac..  M. Lexmann: Pred sexuálnym zneužívaním online musíme deti ochrániť

Na tieto vyjadrenia reagoval nesúhlasne europoslanec Michal Wiezik (EPP/SPOLU):

„Je to úmyselné zavádzanie v prospech hospodárskej politiky lesov. Z výrokov ministra vyplýva, že ak chceme viac zachytávať CO2, potrebujeme viac hospodárskych lesov a rýchlo rastúcich mladých drevín. Úplne to popiera význam chránených lesov, bezzásahových území a neguje to význam pralesov. Nazerá na les iba cez prizmu drevnej hmoty, bez čo len základného pochopenia lesa ako ekosystému. Je to nepriateľné a dovolím si tvrdiť, že to hraničí s demagógiou.

O mam

Odporúčame pozrieť

Napriek kritike EK schválila slovenská vláda zákaz dovozu niektorých komodít z Ukrajiny

Len krátko po tom, čo Európska komisia kritizovala Poľsko a Maďarsko za zákaz dovozu potravinárskych …

Consent choices