pollak
Peter Pollák, europoslanec /OĽaNO, EPP/. PHOTO: European Union.

Peter Pollák v pléne Európskeho parlamentu: Policajná brutalita nemá priestor v právnom štáte! VIDEO

Policajné násilie voči Rómom v EÚ: Poslanci žiadajú konkrétne opatrenia

Poslanci kritizovali pretrvávajúcu diskrimináciu rómskeho obyvateľstva v krajinách EÚ. Stalo sa tak viac ako rok po tom, ako Európsky parlament odsúdil protirómske zmýšľanie v Únii. Väčšina poslancov v rámci utorňajšej rozpravy vyzvala na zastavenie kriminalizácie rómskeho obyvateľstva a kritizovala nedostatok systémových riešení zdôrazňujúc, že dobré úmysly na papieri nestačia. Zákonodarcovia sa zamerali na konkrétne príklady policajnej brutality, pochybenia či použitia neprimeranej sily vrátane prípadu Stanislava Tomáša z júna v Česku, policajnej razie v Moldave nad Bodvou z roku 2013 a následného stíhania jej obetí na Slovensku či októbrovej streľby na unikajúce ukradnuté auto v Aténach, ktorá skončila smrťou osemnásťročného Nikosa Sampanisa v Grécku. Časť poslancov však vyjadrila polícii podporu argumentujúc, že Rómovia sa odmietajú integrovať.

Na rozprave sa okrem poslancov zúčastnili aj slovinský minister zahraničných vecí Anže Logar vystupujúci v mene predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ a komisárka pre rovnosť Helena Dalli. Ich vyjadrenia sa zamerali na Nový strategický rámec EÚ pre rovnosť, začleňovanie a účasť Rómov, odporúčania Rady z roku 2021 v oblasti boja proti diskriminácii Rómov a úsilie súvisiace s týmito iniciatívami. Komisárka Dalli tiež poukázala na prípravu legislatívneho návrhu týkajúceho sa spoločných noriem pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie, ktorý by mal byť predložený do konca roka 2022. Táto nová právna úprava by týmto subjektom umožnila efektívnejšie realizovať úlohy, ktoré im vyplývajú z legislatívy EÚ, a to bez ohľadu na rôznorodosť vnútroštátnych právnych rámcov a s nimi súvisiace odlišnosti týkajúce sa nezávislosti, zdrojov či kompetencií v jednotlivých krajinách.

Viac..  Ivan Štefanec: Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať na Slovensko významný dopad

Podľa zistení Agentúry Európskej únie pre základné práva z roku 2020 sú Rómovia v EÚ vystavovaní diskriminácii zo strany policajných zložiek. Rómska komunita však zároveň trpí chudobou, čelí neprimeraným životným podmienkam, zlému zdravotnému stavu, vylúčeniu z pracovného trhu a obťažovaniu.

Európsky parlament v nelegislatívnom uznesení zo septembra 2020 odsúdil sociálne vylúčenie Rómov a protirómske zmýšľanie, ktoré sú zodpovedné za neprimeranú kriminalizáciu rómskeho obyvateľstva. Poslanci počas nedávnej rozpravy na pôde Výboru EP pre občianske slobody vyzvali Komisiu a členské štáty na predloženie legislatívnych návrhov a konkrétnych opatrení, ktoré by mali zabrániť diskriminácii a zaistiť obetiam spravodlivosť. Požadovali tiež, aby EÚ kládla väčší dôraz na boj proti nenávistným prejavom.

O red

Odporúčame pozrieť

Peter Pollák: Hnutie Slovensko je proti správe o navrhovaných zmenách zmlúv EÚ

„Vzhľadom na nové okolnosti, vzhľadom na to, čo sa udialo v posledných rokoch, či už …

Consent choices