koronavírus testovanie. PHOTO: © European Union 2020

EÚ a Spojené štáty sa zhodli na transatlantickom partnerstve v boji za ukončenie pandémie

Európska únia (EÚ) a Spojené štáty sa zhodli na vedúcej úlohe transatlantického partnerstva v úsilí o ukončenie pandémie koronavírusu a dlhodobé posilnenie globálnej zdravotnej bezpečnosti. Informovala o tom v stredu Európska komisia (EK) po rokovaniach s vysokými predstaviteľmi Bieleho domu a ďalších vládnych inštitúcií USA.

Zástupcovia oboch strán v stredu hovorili o darovacom programe, v rámci ktorého chcú do polovice roka 2022 distribuovať do rôznych častí sveta viac ako 1,7 miliardy dávok vakcín, o pomoci krajinám v ich úsilí o zrýchlenie očkovania alebo o spolupráci v oblasti hodnotenia zdravotných hrozieb, výskumu a vývoja.

Za európsku stranu sa na rokovaniach okrem iných zúčastnil osobitný zdravotnícky poradca predsedníčky EK Peter Piot, v americkej delegácii boli zastúpení aj hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci a riaditeľka amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Rochelle Walensky. Spomenutí predstavitelia poskytli aktuálne informácie o novom variante koronavírusu omikron.

Delegácie tiež zdôraznili, že v záujme prípravy na budúce pandémie sú potrebné odvážne opatrenia a dostatočné finančné zdroje na globálnej úrovni. V záujme dosiahnutia tohto cieľa sa zaviazali spolupracovať s členskými štátmi EÚ, skupinou G20, s krajinami v nižšom a strednom príjmovom pásme, Svetovou bankou, Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a ďalšími aktérmi, uviedla komisia v tlačovej správe.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ schválila vakcínu proti najnovšiemu variantu COVID-19

Európska komisia (EK) v piatok schválila upravenú vakcínu Comirnaty XBB.1.5 proti ochoreniu COVID-19. Tretia úprava …

Consent choices