pollak
Peter Pollák, europoslanec /OĽaNO, EPP/. PHOTO: European Union.

Peter Pollák: Očakávam, že Olaf Scholz bude zastávať rovnaké postoje ako Angela Merkel

Po 16-ročnej vláde Angely Merkelovej vstupuje Nemecko do roku 2022 v znamení novej éry na čele s kancelárom Olafom Scholzom, deviatym povojnovým kancelárom krajiny.

Poslanci zvolili Scholza ešte 8. decembra, ktorý bol v predošlej vláde vicekancelár a minister financií, v pomere hlasov 395 za, 303 proti a šesť sa zdržalo hlasovania. Vládna trojkoalícia, ktorú tvoria jeho Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), Zelení a Slobodní demokrati (FDP), má v 736-člennej dolnej komore parlamentu 416 poslancov.

Merkelová, ktorá už nie je ani členkou parlamentu, sa hlasovaniu prizerala z galérie pre divákov. Na začiatku zasadnutia jej poslanci vzdali hold potleskom v stoji. Poslanec Peter Pollák (OĽaNO/EPP) očakáva, že Scholz bude z dlhodobého hľadiska zastávať rovnaké postoje ako Angela Merkelová. Pripomína tiež, že sa nový kancelár ujíma vlády v časoch spájaných s mnohými výzvami a očakávaniami.

Scholzovým vicekancelárom sa stal spolupredseda Zelených Robert Habeck, ktorý bude šéfovať novovytvorenému ministerstvu pre hospodárstvo a klímu. Tretím najdôležitejším politikom vo vláde je líder Slobodných demokratov Christian Lindner ako minister financií.

Nová vláda sa chystá posilniť boj s klimatickou zmenou, modernizovať krajinu, vrátane zlepšenia mobilných a internetových sietí, či zaviesť viac liberálnejšiu sociálnu politiku, ako je napríklad legalizácia predaja marihuany pre rekreačné účely alebo zjednodušenie získania nemeckého občianstva. Zároveň však plánuje aj väčšie úsilie pri deportácii imigrantov, ktorým odmietnu žiadosť o azyl. Koaliční partneri chcú tiež znížiť vekovú hranicu voličov pre celoštátne voľby z 18 rokov na 16, postaviť tisícky nových bytov a zvýšiť minimálnu mzdu na 12 eur za hodinu zo súčasných 9,60 eur. Pred vládou však bezprostredne stojí úloha znížiť takmer rekordné miery nákazy koronavírusom.

Viac..  Peter Pollák: EÚ musí pomôcť lesom aj mimo svojho územia

Dohoda troch strán, ktoré sa pred septembrovými voľbami vo svojich postojoch výrazne rozchádzali, vznikla pomerne rýchlo a prinajmenšom z vonkajšieho pohľadu v nečakane harmonickej atmosfére.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Peter Pollák: Ak dáme Rómom šancu, začnú si riešiť svoju situáciu sami

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices