letecky most, humanitarna pomoc
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Na humanitárnu pomoc únia v tomto roku vynaloží 1,5 miliardy eur

Európska komisia (EK) schválila predbežný rozpočet humanitárnej pomoci v sume 1,5 miliardy eur, ktorú Európska únia (EÚ) poskytne v tomto roku. Komisia o tom informovala v pondelok na svojej internetovej stránke. „Humanitárne potreby sú najvyššie v histórii. Je to väčšinou pre konflikty, ale čoraz viac aj pre globálne výzvy, ako je zmena klímy a pandémia ochorenia COVID-19,“ povedal eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

V rámci schválenej pomoci je 469 miliónov eur určených pre podporu tých obyvateľov subsaharskej Afriky, ktorých postihla potravinová kríza. Ďalších 351 miliónov eur EÚ poskytne Blízkemu východu a severnej Afrike s cieľom riešiť krízu v Sýrii a pomôcť utečencom v okolitých štátoch a tiež zmierniť kritickú situáciu v Jemene. Na projekty na Ukrajine, na západnom Balkáne a na Kaukaze a na riešenie vplyvu sýrskej krízy na Turecko Európska únia vyčlenila celkovo 152 miliónov eur.

Viac..  EK posúdila žiadosť Slovenska o vyplatenie 662 miliónov eur v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

Zraniteľným skupinám v Ázii a Latinskej Amerike poskytne EÚ 188 miliónov eur. Tieto financie pôjdu napríklad na pomoc Afganistanu, rohinským utečencom v Bangladéši a Mjanmarsku a ľuďom postihnutým krízami vo Venezuele, Kolumbii a na Haiti. Zvyšných 370 miliónov eur chce EÚ použiť na riešenie neočakávaných kríz.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Únia zmobilizovala milión eur na humanitárnu pomoc po zemetrasení v Afganistane

Európska komisia (EK) reaguje na smrteľné zemetrasenie, ktoré v stredu ráno zasiahlo Afganistan, a vyčlenila …

Consent choices