Rada EÚ varuje v súvislosti s Ukrajinou: Výzvy voči európskej bezpečnosti ovplyvňujú bezpečnosť únie

Európska bezpečnosť je nerozdeliteľná a akékoľvek výzvy voči nej ovplyvňujú bezpečnosť Európskej únie (EÚ) a jej členské štáty. Na svojej webstránke to uviedla Rada EÚ, ktorá vo svojich záveroch o európskej bezpečnostnej situácii odsúdila pokračujúce agresívne činy Ruska a hrozby voči Ukrajine. Zároveň vyzvala Rusko, aby deeskalovalo situáciu, dodržiavalo medzinárodné právo a konštruktívne sa zapájalo do dialógu prostredníctvom zavedených medzinárodných mechanizmov.

Akákoľvek ďalšia vojenská agresia Ruska voči Ukrajine bude mať masívne dôsledky a vysokú cenu, zopakovala Rada postoj lídrov členských štátov z decembrového stretnutia Európskej rady. „EÚ potvrdzuje svoju neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny a ďalších partnerov z východného susedstva v rámci ich medzinárodne uznaných hraníc a vyzýva Rusko, aby sa znovu konštruktívne zapojilo do existujúcich medzinárodných rámcov na udržateľné a mierové riešenie konfliktov,“ uvádza Rada vo svojom vyhlásení. Predstavy o „sférach vplyvu“ podľa nej v 21. storočí nemajú miesto.

Viac..  J. Blanár: Sme pripravení na núdzovú podporu ukrajinskej energetickej siete

Únia má podľa Rady jednotný postoj a stále silno spolupracuje a koordinuje so Spojenými štátmi, Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO), Ukrajinou a ďalšími partnerskými krajinami. Posilňovanie odolnosti a reakčných schopností eurobloku a jeho blízkych partnerov je dôležité, a to aj v boji proti kybernetickým a hybridným útokom, manipulácii so zahraničnými informáciami a zasahovaniu.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ a Ukrajina načrtnú plány udržateľnej obnovy na konferencii na vysokej úrovni

Od zajtra do 1. decembra Komisia organizuje vo Vilniuse (Litva) konferenciu na vysokej úrovni o zelenej obnove na …

Consent choices