„Návrh Európskej komisie ukazuje, že v súboji o záchranu klímy zatiaľ víťazí lobbing nad faktami, vedou a experízou. A práve veda by mala byť v našom rozhodovaní smerodajná. Komisiou zriadená Platforma pre udržateľné financie (Platform on Sustainable Finance), ktorá je oficiálnym experným orgánom pre taxonómiu, vydala stanovisko v ktorom hovorí, že tento návrh Komisie nie je v súlade s legislatívou o taxonómii. Podľa Platformy je aj nedostatočný a vo všeobecnosti nezabezpečí dostatočný prínos k snahe o prechod na klimatickú neutralitu. K návrhu sa vyjadrili aj prestížny Rímsky klub a Skupina investorov za klímu a dospeli k podobným záverom. Zkrátené a zjednodušené, odborníci Komisii odkázali, že tentokrát proste šliapla vedľa,“ uviedol europoslanec Martin Hojsík z PS.
„Pri boji s klimatickou krízou je kľúčové, aby sa rozhodnutia riadili odporúčaniami odborníkov a odborníčok, nie politikou. Či niečo označíme za udržateľné predsa nemôže byť výsledkom politických dohôd, ale musí byť výsledkom expertízy a rigorózneho posudzovania,“ doplnil progresívny europoslanec.
Hojsík hovorí, že Slovensko, ktoré na vládnej úrovni podporilo zaradenie plynu a jadra medzi tranzične udržateľné investície, podkopáva svoje vlastné úsilie o dosiahnutie klimatickej neutrality. „To, čo niektorí vládni predstavitelia označili za mimoriadny úspech slovenskej diplomacie, je v skutočnosti prehrou životného prostredia. Ak chceme byť v boji s klimatickou krízou úspešní a zároveň chceme podporiť udržateľný rozvoj Slovenska, zdroje musíme systematicky smerovať do rozvoja energetickej efektívnosti a zelených energií. Bolo by načase, aby to pochopila aj slovenská vláda,“ uzavrel europoslanec Martin Hojsík.