cestovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Rada EÚ odporučila, aby sa na držiteľov COVID pasov nevzťahovali dodatočné cestovné obmedzenia

Rada Európskej únie v utorok schválila odporúčanie koordinovaného prístupu na uľahčenie bezpečného voľného pohybu počas pandémie ochorenia COVID-19. Odporúčanie reaguje na výrazné zvýšenie vakcinácie proti koronavírusu a rýchlu distribúciu COVID pasov. Nové odporúčanie nadobudne účinnosť prvého februára. Rada EÚ o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Na základe odporúčania by sa mali protipandemické opatrenia aplikovať tak, aby do úvahy nebrali situáciu v regióne, z ktorého človek pochádza, ale jeho osobný stav, čiže to, či je zaočkovaný, prekonal ochorenie COVID-19 alebo má aktuálny negatívny výsledok testu. Výnimkou by mali byť iba regióny, v ktorých je cirkulácia vírusu veľmi vysoká. Cestujúcich s platným COVID pasom Európskej únie by sa nemali týkať dodatočné obmedzenia voľného pohybu.

Na platný digitálny COVID pas má obyvateľ EÚ nárok, ak uplynulo najmenej 14 dní a nie viac ako 270 dní od jeho úplnej zaočkovanosti alebo, ak dostal posilňujúcu dávku vakcíny. Ďalej ide o ľudí, v prípade, ktorých od zotavenia sa z ochorenia COVID-19 neuplynulo viac ako 180 dní. Aktivovať COVID pas možno aj predložením negatívneho výsledku PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín alebo negatívnym výsledkom antigénového testu, od ktorého uplynulo maximálne 24 hodín.

Viac..  EÚ schválila vakcínu proti najnovšiemu variantu COVID-19

„Jasnosť a predvídateľnosť pre našich občanov je kľúčom pre úspech bezpečného cestovania prostredníctvom nášho osvedčeného a veľmi úspešného digitálneho COVID pasu Európskej únie,“ uviedli v súvislosti s odporúčaním Rady eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová a eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Rada EÚ schválila predĺženie COVID preukazov

Rada Európskej únie (EÚ) v utorok predĺžila používanie digitálnych COVID preukazov do konca júna 2023. …

Consent choices