jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: redakcia/red.

Eugen Jurzyca: Francúzske predsedníctvo to bude mať ťažké, Macron má však odvahu robiť aj nepopulárne opatrenia. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Slovensko bude podporovať priority francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ

Slovensko bude konštruktívnym partnerom Francúzska počas jeho polročného predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ). Obe krajiny totiž spája podobný pohľad na viacero európskych tém. Počas online brífingu venovanému francúzskym prioritám počas polročného predsedníctva EÚ to povedal štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Klus zdôraznil, že víta priority francúzskeho predsedníctva a jeho jasné zameranie na posilnenie EÚ v prospech občanov nielen smerom dovnútra európskeho spoločenstva, ale aj navonok pri formovaní EÚ ako zahraničnopolitického a globálneho ekonomického hráča. „Upevňovanie vzájomnej spolupráce a ochrana našich hodnôt sú v náročných časoch dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Čelíme viacerým výzvam a niet pochýb o tom, že aj rok 2022 bude mimoriadne dôležitý pre celú EÚ,“ povedal Klus a Francúzsku zároveň zaželal veľa šťastia počas predsedníctva, ktoré sa začalo 1. januára.

Francúzske predsedníctvo stojí na troch základných ideových pilieroch – obnova, sila a spolupatričnosť. Francúzsko si dalo za cieľ posilniť Európu tak, aby bola popri fungujúcej vnútornej spolupráci silná a suverénna aj vo svete, teda navonok. Medzi hlavné priority aktuálneho francúzskeho predsedníctva patrí aj pokrok v boji s klimatickou zmenou a globálnym otepľovaním. Vlády v Bratislave a Paríži majú veľmi podobné pozície najmä v prípade taxonómie a využitia jadrovej energie.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová: Schválili sme právo na opravu, čo to znamená?

Spomedzi ďalších deklarovaných priorít francúzskeho predsedníctva je Slovensko, podľa Martina Klusa, pripravené naďalej prispievať aj k pokroku v otázke rozširovania EÚ a podpory západného Balkánu. Nemenej dôležitou témou zostáva pokračovanie Konferencie o budúcnosti Európy, od ktorej výsledkov bude závisieť podoba ďalšieho smerovania EÚ a Slovenska v nej.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Katarína Roth Neveďalová: Európska únia potrebuje reformu, ale navrhované zmeny sú pre mňa neprijateľné

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Budúcnosť …

Consent choices