Buk lesný, európsky strom roka. PHOTO: Ekopolis.sk/Martin Babarik

Hlasovanie spustené: Tatranský dáždnik ide do boja o titul Európsky strom roka

Buk lesný – previsnutý, známy aj ako Tatranský dáždnik či Strom zaľúbencov ide do boja o titul Európsky strom roka. Nachádza sa pri šikmej budove Horskej záchrannej služby v Starom Smokovci. Nadácia Ekopolis vyzýva k jeho podpore. Hlasovať sa môže od 1. do 28. februára na webovej stránke www.treeoftheyear.org. Informuje o tom hovorkyňa Nadácie Ekopolis Martina Ragalová Hromadová v tlačovej správe.

Buk lesný, alebo aj známy Tatranský dáždnik, je opradený istým tajomstvom, pretože nik presne nevie určiť, kto a kedy ho vysadil. Odhadom má 70 rokov a má veľké šťastie, že sa ocitol pod ochrannými krídlami členov Horskej záchrannej služby, ktorí sa oň starajú a dokonca ho zachránili pred výrubom. Dnes je symbolom Starého Smokovca a unikátom vo Vysokých Tatrách,“ uviedla Hromadová. Tatranský dáždnik sa stal minulý rok víťazom národnej súťaže Strom roka, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis.

Viac..  Blanár: Zvolenie Slovenska do VR UNESCO je potvrdením našej silnej expertízy a reputácie 

Verejnosť môže zahlasovať za 16 stromov, ktoré reprezentujú jednotlivé európske krajiny v súťaži. Hlasujúci budú mať k dispozícii dva hlasy, ktoré budú môcť ľubovoľne prideliť. Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011. Na Slovensku oslávi anketa tento rok 20. výročie. Medzinárodnú súťaž má na starosti Environmental Partnership Association (EPA).

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

wiezik

Michal Wiezik: Posledná šanca hlasovať za európsky strom roka. VIDEO

Do konca februára môžete hlasovať za svojho kandidáta pre Európsky strom roka. Tento rok je …

Consent choices