auto
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Predaj nových osobných áut v Európskej únii by sa v tomto roku mohol vrátiť k rastu

Predaj nových osobných automobilov v Európskej únii (EÚ) by sa v tomto roku mohol vrátiť k rastu. Ako vyplýva z predpokladov Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA), registrácie by mohli stúpnuť o 7,9 % na 10,5 milióna kusov. Uvedené čísla by však stále boli takmer pätinu pod úrovňami predaja pred krízou v roku 2019. Asociácia zároveň v rámci vývoja v aktuálnom roku nalieha na EÚ, aby znížila svoju závislosť od zahraničných dodávateľov a vyhla sa tak škodám v budúcnosti.

V nadväznosti na minuloročný zmenšujúci sa trh s vozidlami, ktorý brzdili najmä problémy s dodávateľským reťazcom, posilňovali svoj celkový podiel na trhu autá s elektrickým nabíjaním, pričom v súčastnosti predstavujú takmer jedno z každých piatich nových áut predaných v celej únii. „Silný výkon elektricky dobíjateľných áut je veľmi vítanou správou,“ uviedol prezident ACEA a generálny riaditeľ BMW Group Oliver Zipse.

Viac..  Šéfka ECB je presvedčená, že inflácia je už pod kontrolou

Ako dodal, stále však ide o „krehký“ trh, ktorý je vo veľkej miere závislý od podporných opatrení, akými sú stimuly na nákup a najmä široká dostupnosť nabíjacej infraštruktúry. V súčasnosti pritom tempo zavádzania infraštruktúry výrazne zaostáva za dopytom po autách s elektrickým dobíjaním. V skutočnosti podľa asociácie za posledných päť rokov rástli predaje elektromobilov štyrikrát rýchlejšie ako pribúdanie nabíjacích miest.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

automobily

Predaj áut v Európskej únii v apríli vzrástol najviac za pol roka

Predaj nových áut v Európskej únii vzrástol minulý mesiac medziročne o takmer 14 %, čo …

Consent choices