Angel Dzhambazki, europoslanec za Bulharsko. PHOTO: © European Union, 2019

Európsky parlament sa zaoberá údajným hajlovaním bulharského europoslanca

Európsky parlament (EP) vo štvrtok začal disciplinárne konanie proti bulharskému nacionalistickému europoslancovi, ktorý pri odchode zo stredajšieho plenárneho zasadnutia zrejme hajloval. Angel Džambazki, ktorý patrí do pravicovej frakcie Európski konzervatívci a reformisti, tvrdí, že to, že pri odchode zdvihol pravicu, je „príkladom vytrhnutia veci z kontextu“ a jej neprimeraného nafúknutia.

Predsedníčka EP Roberta Metsola to však identifikovala ako fašistický pozdrav, ktorý je pre ňu nepredstaviteľný, a začala sankčný postup. Džambazkiho pravdepodobne pozvú na podanie vysvetlenia, než sa bude parlament zaoberať sankciami. Ak by prišlo na trest, mohol by čeliť finančným postihom a suspendovaniu z parlamentných konaní.

Incident sa stal v stredu večer, keď parlament debatoval o rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie, že euroblok môže podmieniť poskytnutie finančných prostriedkov z jeho rozpočtu dodržiavaním zásad právneho štátu členskými štátmi. Zamietol tak žaloby Maďarska a Poľska, podľa ktorých opatrenie nemá riadny právny základ. Džambazki nazval rozhodnutie súdu „ohavnosťou“.

Viac..  Ivan Štefanec: Potrebujeme posilniť dlhodobú odolnosť poľnohospodárstva EÚ

(SITA)

O mam

Consent choices